Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pod znakiem bezpieczeństwa

Głównym tematem poruszanym na listopadowym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli okazało się bezpieczeństwo na obszarach górnych i na obszarach wodnych. Choć większość rozporządzeń nie wzbudziła poważniejszych wątpliwości, były wyjątki.

Poważniejszą dyskusję wzbudziły dwa projekty rozporządzeń:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie dopuszczalnego obciążenia narciarskiej trasy zjazdowej, sposobu jego obliczania oraz szczegółowych warunków oświetlenia zorganizowanych terenów narciarskich. Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zwrócił uwagę, że wzór służący do obliczania dopuszczalnego obciążenia trasy zjazdowej jest niefortunny i trudny do logicznego uzasadnienia. Przedstawiciele strony rządowej przyznali, że został on wpisany do rozporządzenia na podstawie dotychczasowej praktyki – bez poważniejszej analizy jego sensowności. Wobec faktu, iż wzór ten w praktyce i tak do niczego nie służy (ustawa daje delegację ustawową do ustalenia sposobu wyliczenia dopuszczalnego obciążenia narciarskiej trasy zjazdowej bez posługiwania się gdziekolwiek indziej tym pojęciem) projekt rozporządzenia zaopiniowano pozytywnie ustalając konieczność monitorowania funkcjonowania zaproponowanego wzoru w praktyce;
  2. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz wzorów znaków zakazu, nakazu oraz informacyjnych i flag. Problemy były tu spowodowane błędem ustawowym – ustawa nie przewidziała stosowania na obszarach wodnych znaków ostrzegawczych. W konsekwencji niebezpieczeństwa przed którymi ostrzegały dziś znaki ostrzegawcze, muszą być oznaczone poprzez znaki informacyjne. Aby uniknąć konieczności wymiany wielu używanych do tej pory znaków, przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zaproponował zbadanie, czy możliwe jest ustanowienie znaków ostrzegawczych w kształcie trójkąta. W konsekwencji charakter prawny znaku byłby zachowany przy jednoczesnym zachowaniu obecnych znaków. Wobec konieczności przeanalizowania propozycji podjęcie ostatecznej decyzji zostało przeniesione na posiedzenie strony samorządowej Komisji Wspólnej.

Ponadto odstąpiono od opiniowania projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego – ze względu na fakt, iż rozesłany został w przeddzień posiedzenia, co skutecznie uniemożliwiło jego spokojną analizę. Projekt zostanie zaopiniowany w trybie obiegowym.

Pozostałe akty wykonawcze dotyczące bezpieczeństwa w górach i na wodzie zostały zaopiniowane pozytywnie bez istotniejszych uwag. Były to:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie określenia wzorów znaków nakazu, zakazu, informacyjnych i ostrzegawczych stosowanych do oznakowania w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich;
  2. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie określenia stopni zagrożenia lawinowego oraz odpowiadających im zaleceń dla ruchu osób;
  3. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie stopni trudności narciarskich  tras zjazdowych, biegowych i nartostrad oraz sposobu ich oznaczania;
  4. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne, przy czym w tym przypadku zaopiniowanie ma charakter wstępny – strona rządowa określi bowiem, czy warunki stawiane w rozporządzeniu są pokrywają się z dotychczasowymi, czy też w części są one nowością.

Mimo wątpliwości zgłaszanych przez część straży gminnych Zespół postanowił zaopiniować pozytywnie projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich). Decydujące znaczenie miała opinia prefekta Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych, który zaproponowane rozwiązania uznał za korzystne.

Po dyskusji Zespół wyraził wiążącą pozytywną opinię o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowe. Zebrani przedstawiciele strony samorządowej uznali bowiem, że najlepszym sprawdzianem dla nowych rozwiązań będzie kwalifikacja wojskowa przeprowadzona zgodnie z nowymi zasadami.

Ostatni punkt porządku dotyczył pakietu trzech rozporządzeń dotyczących wzorów oświadczeń majątkowych składanych przez osoby pełniące funkcje w organach stanowiących i wykonawczych jednostek samorządu terytorialnemu. Strona rządowa na piśmie przyznała rację większości argumentów podnoszonych przez stronę samorządową. Jeśli znalazłoby to potwierdzenie w projekcie rozporządzeń byłby to duży sukces. Przed najbliższym posiedzeniem plenarnym projekty takie mają być dosłane, a opinia zostanie wyrażona przez stronę samorządową.

Wt., 29 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski