Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Marcowe posiedzenie Zespołu Zdrowia

Marcowe posiedzenie Zespołu Zdrowia fotolia.pl

16 marca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST. Posiedzenie rozpoczęło się od odmówienia projektu programu Rozwoju Ekonomii Społecznej i Solidarnej Warmia Mazury 2021-2025 – projekt ten uzyskał opinię pozytywną.

Następnie przystąpiono do omówienia licznych spraw różnych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że jest kierunkowa zgoda na zmianę przepisów w zakresie możliwości łączenia środków pochodzących z NFZ ze środkami z samorządowych programów zdrowotnych, jeżeli środki te przeznaczane będą na szczepienia.

Resort udzielił również informację, że powołano pełnomocnika rządu do tzw. spraw cmentarnych. Przygotowywany jest duży projekt, który znowelizuje cała ustawę odnośnie chowania zmarłych. W nowelizację ma zostać wpisany temat koronera czy elektronicznej karty zgonu. Zespół pracuje intensywnie od półtora miesiąca. Na chwilę obecna projekt ten jest gotowy w 80%-90%.

Poruszono także temat zasygnalizowany przez Powiat Toruński dotyczący prowadzenia i finansowania izb wytrzeźwień. Resort wskazał, że jeżeli jest potrzeba wpisania wprost, że można zawierać porozumienia w zakresie finansowania mieszkańców w izbach wytrzeźwień, to resort nie widzi problemów w tym zakresie. Ministerstwo nie zgadza się jednak na przeznaczanie pieniędzy pochodzących z tzw. „korkowego” na finansowanie pobytów w izbach wytrzeźwień.

Ministerstwo Zdrowia udzieliło informacji w zakresie stanu leczenia psychiatrycznego w Polsce. Obecnie przeprowadzana jest dwutorowa reforma psychiatrii. Dla dorosłych przygotowano Centra Zdrowia Psychicznego (obecnie prowadzony jest pilotaż), dla dzieci i młodzieży nie było możliwości przeprowadzenia pilotażu, ale wdrożono model, który zakłada trzy stopnie referencyjności lecznictwa. Obecnie kontratakowany jest pierwszy poziom tj. Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – na te chwile umowę podpisało 214 ośrodków. Przygotowany jest także program szkoleniowy, który opracuje standard organizacyjny i terapeutyczny w tych placówkach.

Obecni na posiedzeniu Zespołu samorządowy zwracali uwagę, aby przy planowaniu reformy psychiatrii dla dzieci i młodzieży wziąć pod uwagę organizacje pozarządowe, które maja ogromne doświadczenie i odpowiednie kadry, aby udzielać wsparcia w telefonach zaufania. Organizacje te nie maja jednak pieniędzy na prowadzenie infolinii. Resort wskazał, że w zakresie telefonów zaufania zostanie przeprowadzony konkurs, do którego będą mogły przystąpić również organizacje pozarządowe.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o działaniach resortu zdrowia w zakresie skutecznego przywrócenia dostępności do szczepionek przeciwko HPV. Problem zaczął się w roku 2019. Resort prowadzi negocjacje z dwoma firmami, które deklarują dostępność szczepionek pod koniec 2021 roku.

Następnie poruszono temat finansowania pediatrii oraz planowanego przez resort zdrowia docelowego modelu funkcjonowania pediatrii w Polsce. Wskazano, że pediatria będzie finansowana tak jak dotychczas do końca września 2021 r. Szpitale powiatowe będą finansowane w II kwartale 2021 roku w ten sam sposób jak były finansowane w I kwartale 2021 roku.

Przedstawiono także informację w sprawie możliwości wdrożenia projektu SONAR dotyczącego przeprowadzania testów grupowych na COVID-19 . Trwa przygotowanie przepisów, aby w ogóle móc przeprowadzać takie badania. Zdania ekspertów są podzielone i nie ma ostatecznego stanowiska w tej sprawie.

Śr., 17 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek