Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Październikowe posiedzenie Zespołu Zdrowia

Październikowe posiedzenie Zespołu Zdrowia fot. pixabay.com

13 października w trybie online odbyło się wyjątkowo liczne posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST. Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko przeprosiła za nieobecność Ministra Zdrowia, który nie mógł być obecny na spotkaniu z uwagi na tragedię w rodzinie. Ustalono, że dedykowane spotkanie z panem ministrem odbędzie się w innym terminie.

Posiedzenie tradycyjnie rozpoczęło się od rozpatrzenia spraw różnych. Początkowo była to informacja Ministerstwa Zdrowia na temat możliwości zmian w zakresie  obowiązku przeprowadzenia testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 przed przyjęciem do ZOL/ZPO/hospicjum. Ministerstwo Zdrowia udzieliło informacji, iż postulat ten został już zrealizowany – wynik nie jest wymagany w przypadku pilnym.

Następnie Ministerstwa Zdrowia udzieliło informacji na temat przyszłego finansowania pomiotów w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Trwają prace, które mają na celu zmianę przyszłego modelu finansowania. Powołano Zespół ds. opracowanie tego co nastąpi w sieci szpitali w połowie 2021 r. Obecnie trwa analiza wielu koncepcji finansowania.

Roman Kolek marszałek opolski zwrócił uwagę, że z wielką nadzieją patrzy na zmianę finansowania. Dzisiaj nie ma dobrego rozwiązania. Aktualne problemy to przede wszystkim delegowanie pracowników oraz racjonalne wykorzystanie kadry.

Jarosław Klimaszewski prezydent Bielska-Białej poruszył problem zwolnień lekarskich personelu medycznego. W jednym dniu, w szpitalu złożonych zostało 44 „L4” – większość z nich z całą pewnością wystawiona „po koleżeńsku”.

Andrzej Kalata starosta żywiecki zapytał czy w zespole ds. zmian finansowania są przedstawiciele samorządowi lub dyrektorzy szpitali? W odpowiedzi resort wskazał, że w pracach zespołu przewidziane są spotkania z ekspertami, w tym przedstawicielami samorządów.

Izabela Chorzelska przedstawicielka UM w Gdańsku poruszyła problem nieobecności personelu. Poprosiła o przedstawienie informacji, czy resort planuje wprowadzić przepis umożliwiające wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% wymiaru dla pracowników ochrony zdrowia, którzy przebywają na kwarantannie/ izolacji w związku z kontaktem z wirusem w miejscu pracy. Józefa Szczurek – Żelazko wskazała, że problem ten wymaga głębszej analizy – ciężko stwierdzić gdzie dane zakażenie nastąpiło czy było to faktycznie w pracy, czy na wycieczce, w sklepie, czy na weselu…

Roman Kolek zwrócił uwagę na problem lekarzy anestezjologów pracujących na umowy cywilno – prawne, którzy delegowani są do pracy w szpitalach covidowych, a tam ich wynagrodzenie jest znacznie niższe. Problem pogłębia się w przypadku gdy taki lekarz trafi na kwarantannę w związku z pracą. Józefa Szczurek – Żelazko odpowiedziała, że wydano rozporządzenie w sprawie nowego standardu opieki na intensywnej terapii – rezydent 4 i 5 roku specjalizacji będzie mógł wykonywać czynności, które dotychczas mógł wykonywać tylko specjalista. W sprawie wynagrodzeń i zasiłków lekarzy pozostających na kontrakcie wskazała, że lekarze sami podejmują decyzje jakiej wysokości składki odprowadzają. Jeżeli decydują się na składki minimalne to powinni mieć świadomość ryzyka. Minister skierowała także prośbę do samorządów zawodowych lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów o wsparcie wojewodów, gdyż samorządy te mają większe lokalne rozeznanie przy delegowaniu pracowników do pracy w szpitalach covidowych. Głównie chodzi o to, aby nie dochodziło do absurdalnych sytuacji, gdy do pracy w takim szpitalu kieruje sią np. pielęgniarkę w ciąży.

Kolejnym punktem była informacja Ministerstwa Zdrowia na temat  finansowania opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Resort przypomniał jakie zmiany zaszły w systemie t. powołanie Centrum Zdrowia Psychicznego oraz pilotaż reformy psychiatrii dziecięcej. W latach 2015-2020 wzrosły nakłady na psychiatrię, z poziomu 2,4 mld zł do 3,28 mld zł. Przez epidemię proces zmian uległ zawieszeniu.

Roman Kolek wskazywał, że warunki w jakich żyjemy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu – problemy będą jeszcze większe. Andrzej Płonka prezes ZPP poruszył problem braku personelu medycznego. Wskazał także na problemy związane z pilotażem psychiatrii a szczególnie z rozliczaniem jego finansowania. W zakresie tym ustalono, iż odbędzie się osobne spotkanie traktujące wyłącznie o pilotażu Centrum Zdrowia Psychicznego.

Marek Wójcik z ZMP podkreśl, że nakłady na psychiatrie w różnych częściach kraju są skrajnie różne. COVID-19 wprowadzi rewolucję jeżeli chodzi o psychiatrię dzieci i młodzieży (uzależnienia od telefonów i komputerów, depresje, otyłość, zaburzenia odżywania itd.). Ponadto wskazał, że system e-recept automatycznie „wyrzuca” receptę na szczepionkę przeciwko grypie po 30 dniach od jej wystawienia, a szczepionek tych brakuje i ich zrealizowanie w tym terminie jest niemożliwe.

Następnie przystąpiono do opiniowania następujących projektów:

  1. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji – opinia pozytywna
  2. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy – opinia pozytywna
  3. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów dokumentacji dyspozytorni medycznej – opinia pozytywna 
  4. Projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw – opinia pozytywna

Samorządowcy zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia o znalezienie rozwiązania, tak aby zniechęcić Polaków przez masowym odwiedzaniem grobów w dniu 1 listopada.  Kampania informacyjna jaka będą prowadzić miasta, może bowiem nie wystarczyć.

Czw., 15 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek