Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie psychologiczne dyspozytorów medycznych

Wsparcie psychologiczne dyspozytorów medycznych fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu zadań psychologa w ramach wsparcia psychologicznego dyspozytorów medycznych.

Dotychczas zakres wsparcia psychologicznego dyspozytorów medycznych nie był określony w obowiązujących przepisach prawa. Dyspozytorzy medyczni podkreślają potrzebę uzyskania wsparcia psychologicznego, które jest niezbędne dla osób stykających się w codziennej praktyce z tragicznymi w skutkach zdarzeniami. Ponadto, większość wezwań zespołów ratownictwa medycznego jest związana z sytuacją stresową spowodowaną stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego. Praca dyspozytora medycznego cechuje się dużą odpowiedzialnością zawodową i wiąże się z wysokim ryzykiem popełnienia błędu. Dyspozytorzy sygnalizują też rosnący poziom agresji słownej ze strony osób dzwoniących na numery alarmowe.

Wsparcie psychologiczne dyspozytorów medycznych będzie realizowane przez osobę będącą psychologiem, która ukończyła pięcioletnie jednolite studia na kierunku psychologia oraz legitymuje się co najmniej 5-letnim doświadczeniem, w tym doświadczeniem w interwencji kryzysowej lub w pracy polegającej na udzielaniu wsparcia pracownikom medycznym, funkcjonariuszom Policji, wojska lub Państwowej Straży Pożarnej.

Zakres wsparcia psychologicznego i formy tego wsparcia są wzorowane na rozwiązaniach praktykowanych w służbach mundurowych. Psycholog zatrudniony przez wojewodę będzie uczestniczył w procesie rekrutacji, szkolił nowych pracowników, prowadził prewencję psychologiczną wśród dyspozytorów medycznych oraz okazywał im pomoc po traumatyzującym zdarzeniu.

Z całością rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Wt., 8 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek