Ministerstwo Rozwoju i Urząd Zamówień Publicznych skierowały do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekty rozporządzeń: w sprawie planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych oraz w sprawie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych
Za projekt odpowiada Ministerstwo Rozwoju. Jak wskazują jego autorzy, wzór planu postępowań zawiera informacje o charakterze ogólnym, przede wszystkim dotyczące zamawiającego oraz szczegółowe informacje na temat planowanych zamówień publicznych. Katalog informacji dotyczących zamawiającego zawartych w projekcie obejmuje m.in.: adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu kontaktowego, co w zamierzeniu projektodawców ma służyć ułatwieniu wykonawcom pozyskiwania dodatkowych informacji na temat zamówień publicznych ujętych w planie. Szczegółowe informacje na temat zamówień publicznych zostały odpowiednio usystematyzowane, co według autorów projektu ma pomóc wykonawcom w sprawniejszym wyszukiwaniu interesujących ich zamówień publicznych. Ponadto zamawiający, obok informacji wymaganych przez ustawę PZP, będą mogli również zamieszczać dodatkowe informacje (np. o wstępnych konsultacjach rynkowych), które mogą być przydatne dla wykonawców zainteresowanych realizacją konkretnego zamówienia publicznego – wskazują projektodawcy. Opracowanie wzoru planu postępowań zdaniem jego autorów ma na celu zapewnienie odpowiedniej systematyki i przejrzystości informacji zamieszczanych w planach, co powinno ułatwić wykonawcom pozyskiwanie stosownych informacji, a w konsekwencji usprawnić proces planowania i pozyskiwania zamówień publicznych.
Ogłoszenia zamieszczane w Biuletynie Zamówień Publicznych
Ten projekt „prowadzony jest” przez Urząd Zamówień Publicznych. Po pierwsze autorzy zwracają uwagę na to, że projektowane rozporządzenie – w odróżnieniu od poprzedzającego go rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. – nie określa wzorów ogłoszeń, a jedynie wymienia informacje, jakie powinny być zawarte w ogłoszeniach zamieszczanych w BZP.
Projektodawcy podkreślają, że w związku z wprowadzeniem w nowej ustawie PZP nowych rodzajów ogłoszeń projektowane rozporządzenie określa także zakres informacji dla ogłoszeń dotychczas niezamieszczanych w BZP, tj.: ogłoszenia o zamówieniu bagatelnym, ogłoszenia o spełnianiu okoliczności, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 11–14 PZP oraz ogłoszenia o wykonaniu umowy.
Zakres informacji, jakie trzeba będzie podawać w poszczególnych ogłoszeniach, został przygotowany w oparciu o przepisy nowej ustawy PZP i w dużej mierze odpowiada zakresowi obecnie obowiązujących wzorów ogłoszeń – podkreślają autorzy. Ponadto ich zdaniem jest on dostosowany do wzorów formularzy ogłoszeń ustanowionych przez Komisję Europejską, zapewniając tym samym spójność pomiędzy treścią ogłoszeń publikowanych Dzienniku Urzędowego Unii Europejskiej i zamieszanych w BZP. Wprowadzane zmiany mają pozwolić na udostępnienie ustandaryzowanych formularzy ogłoszeń i tym samym standaryzacji wprowadzanych danych – dodają.
Projekty rozporządzeń można znaleźć klikając w poniższe odnośniki: