Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.
Obecna treść rozporządzenia wprowadza spełnienie wymagań w zakresie organizacji w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz organizacji gabinetu do przeprowadzenia segregacji medycznej, w liczbie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania obszaru do dnia 30 czerwca br. A do końca bieżącego roku następujących wymagań: miejsca izolacji w oddziale, pomieszczeń sanitarno-higienicznych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, zapewnienia, aby ordynatorem (lekarze kierującym oddziałem) był lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej oraz posiadania lotniska bądź lądowiska.
Spełnienie tych wymagań w terminach wskazanych w rozporządzeniu przez niektóre podmioty lecznicze nie jest możliwe, głównie z uwagi na konieczność realizacji innych zadań związanych z zagrożeniem epidemicznym spowodowanym wirusem SARS-CoV-2. Grozi to wyłączeniem tych oddziałów z realizacji świadczeń zdrowotnych na rzecz osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. W obliczu epidemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 może to z kolei zagrażać bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli.
Zatem zaproponowano wydłużenie okresu na dostosowanie się w zakresie wymogów wymagań w zakresie organizacji w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz organizacji gabinetu do przeprowadzenia segregacji medycznej, w liczbie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania obszaru, miejsca izolacji w oddziale, pomieszczeń sanitarno-higienicznych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, zapewnienia, aby ordynatorem (lekarze kierującym oddziałem) był lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej do końca I półrocza 2021 r. A w przypadku posiadania lotniska bądź lądowiska do końca 2021 r.
Z całością rozporządzenia można zapoznać się tutaj.