Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szansa na zdrowie dla dotkniętych udarem

Szansa na zdrowie dla dotkniętych udarem fotolia.pl

Udar niedokrwienny jest jedną z najpoważniejszych chorób naczyniowych mózgu, prowadzącą nierzadko do śmierci lub poważnej niepełnosprawności pacjentów. Z tego względu bardzo istotne jest poszukiwanie nowych metod leczenia.

Jedną z nich jest mechaniczne udrażnianie tętnic domózgowych lub wewnątrzmózgowych w czasie ostrej fazy udaru. Metoda taka została rekomendowana w Kanadzie w roku 2015 przez Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health oraz w Wielkiej Brytanii w roku 2016 przez National Instutite for Health and Clinical Excellence. W Polsce nie jest to jednak świadczenie gwarantowane. Ministerstwo Zdrowia zamierza jednak uruchomić program pilotażowy, którego celem będzie ocena skuteczności praktycznej oraz wypracowanie optymalnego modelu organizacji udzielania świadczenia.

Pilotaż ma trwać od 1 grudnia 2018 roku do 30 listopada 2020 roku. Jego realizatorami będzie 10 podmiotów: 3 w Warszawie i po jednym w: Gdańsku, Grodzisku Mazowieckim, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie i Wrocławiu. Projektodawcy szacują, ze pilotażem będzie objętych łącznie 3 tys. pacjentów.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej będzie przedmiotem obrad wrześniowego posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pt., 31 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski