W grudniu 2017 r. Związek Powiatów Polskich zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o poruszenie podczas Zespołu ds. Edukacji kwestii dotyczącej porozumień zawieranych pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a samorządami powiatowymi, w związku z realizacją przez powiaty zadań z zakresu administracji rządowej, wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.
Temat został omówiony w sprawach różnych podczas grudniowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji KWRiST, o którym pisaliśmy tutaj.
Związek Powiatów Polskich zwrócił uwagę na następujące wątpliwości:
- zbyt krótki czas do końca roku 2017 na zrealizowanie wszystkich działań i rozliczenie środków;
- niejasności związane z zasadami wydatkowania środków z dotacji na zadania związane ze wsparciem uczennic w ciąży czy też realizację zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych;
- brak zabezpieczenia w dotacji środków na zatrudnienie koordynatorów odpowiedzialnych za dostęp do usług oraz administrowanie na poziomie powiatu bazą danych o wszelkich formach pomocy oferowanych w danym powiecie oraz brak środków na dowóz dzieci do specjalisty;
- brak określenia kryteriów doboru dzieci, które będą objęte programem oraz podstaw ustalania pierwszeństwa;
- niejasny zapis wskazujący na konieczność rzeczowego, liczbowego i jakościowego opisu efektów zrealizowanych zadań w sprawozdaniu rzeczowym i finansowym stanowiącym załącznik do porozumienia.
13 lutego br. wpłynęło do Biura ZPP pismo będące odpowiedzią MEN na zgłaszane przez ZPP uwagi.
Jak wyjaśniła Minister Machałek po przekazaniu tej kwestii do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej resort ten uznając zgłoszone przez ZPP zastrzeżenia podjął prace nad nowelizacją zapisów programu, proponując wykreślenie zapisów o koordynatorze powiatowym z działania 2.4.
Ponadto zdecydowano się na weryfikację przepisów (art. 90v ust. 4 ustawy o systemie oświaty oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych), która pozwoli na jednoznaczne określenie zakresu zadań wiodącego na obszarze powiatu ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego.