Na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 13 grudnia br. po raz kolejny poruszona została kwestia podwyżek dla pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej, które to z formalnego punktu widzenia są pracownikami samorządowymi i podlegają zasadom wynagradzania jak pracownicy samorządowi.
Ich pensje nie są finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, nie otrzymują także podwyżek jak np. pielęgniarki pracujące w szpitalach. W ocenie samorządów prowadzi to do dyskryminacji. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, np. tutaj.
Z informacji przekazanej przez Beatę Cholewkę, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w resorcie zdrowia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia prowadzą rozmowy na temat rozwiązania tej w kwestii.
Proszą też samorządy o współpracę na rzecz rozwiązania problemu i organizowanie opieki osobom przebywającym w domach pomocy społecznej w oparciu o istniejące przepisy (warto przeczytać: wartowiedziec.pl)
Obecny na posiedzeniu KWRiST wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed dodał, że problem finansowania nie dotyczy tylko pielęgniarek, ale i innych osób zatrudnionych w DPS, np. opiekunów. Według niego sprawa wymaga współpracy zarówno obydwu resortów, jak i samorządów, w tym pracowników DPS.