Do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie warunków i trybu udzielania przez BGK kredytów preferencyjnych ze środków Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Rozporządzenie to stanowi uwieńczenie procesu legislacyjnego, dzięki któremu – w szczególności – powiaty i związki powiatów zostały przewidziane jako potencjalni beneficjenci kredytów preferencyjnych. Zmiana taka została uchwalona przez Sejm 5 sierpnia b.r. i pociągnęła za sobą konieczność wydania nowego aktu wykonawczego.
Zmiany w stosunku do obowiązującego obecnie rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 lutego 2004 roku w sprawie warunków i trybu udzielania kredytów preferencyjnych ze środków Funduszu Inwestycji Komunalnych polegają w szczególności na:
- dostosowaniu zakresu przedmiotowego i podmiotowego regulacji do treści znowelizowanej ustawy;
- korekcie katalogu dokumentów koniecznych do dołączenia do wniosku poprzez: przewidzenie innych niż uchwała o zaciągnięciu kredytu, równoważnych dokumentów (będzie takim dokumentem np. uchwała budżetowa upoważniająca organ wykonawczy do zaciągania kredytów), zastąpienie zaświadczenia z właściwego zakładu ubezpieczeń społecznych o wypełnieniu obowiązków składowych oświadczeniem inwestora o braku zaległości o charakterze publicznoprawnym;
- wydłużeniu terminów: na spłatę kredytu z 36 miesięcy do 60 miesięcy oraz karencji w spłacie kredytu z 18 miesięcy do 24 miesięcy.