Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkoła z witaminą

Szkoła z witaminą fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie sposobu realizacji w szkołach towarzyszących środków edukacyjnych, które służą zapewnieniu prawidłowej realizacji programu dla szkół „Szkoła z witaminą”.

Projektowane rozporządzenie stanowi kontynuację programu „Owoce i warzywa w szkole”. Wydanie nowego rozporządzenia związane jest z reformą unijnych programów Wspólnej Polityki Rolnej, wspierających dystrybucję mleka i przetworów mlecznych oraz owoców i warzyw wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Od roku szkolnego 2017/2018 dotychczasowe programy „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole” zostaną zastąpione jednym wspólnym programem dla szkół „Szkoła z witaminą”.

Projekt przewiduje katalog działań edukacyjnych do wyboru dla szkół, które przystąpią do programu „Szkoła z witaminą”, a są to:

  • organizowanie konkursów i festynów tematycznych
  • organizowanie wycieczek do gospodarstw rolnych, gospodarstw ogrodniczych, zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, w tym gospodarstw ekologicznych lub zakładów przetwarzających produkty mleczne a także wycieczek na lokalne rynki, na których produkty te są oferowane
  • organizowanie warsztatów kulinarnych
  • zakładanie i prowadzenie ogródków szkolnych, w tym w formie grządek na parapecie, upraw w workach i donicach
  • wspólne spożywanie drugiego śniadania, połączone z degustacja owoców, warzyw, mleka i ich przetworów z możliwością spożywania produktów regionalnych
  • stosowanie innych sposobów upowszechniania informacji o korzyściach płynących ze spożywania owoców, warzyw, mleka i ich przetworów a także informacji o pochodzeniu i uprawie owoców i warzyw oraz produkcji produktów mlecznych, w szczególności przez organizowanie wystaw, przygotowywanie prezentacji oraz wydawanie gazetek.

Wykonywanie każdego z powyżej wymienionych działań musi uwzględniać elementy edukacji z zakresu zdrowego odżywiania oraz przeciwdziałania marnotrawieniu żywności. Wprowadzono także zapis, zgodnie z którym możliwe będzie włączenie także rodziców w realizacje tych zadań.

Zadania związane z obsługą programu będą realizowane przez Krajowy Ośrodek wsparcia Rolnictwa.

Pt., 4 Sp. 2017 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka