Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

Przywołany w sprostowaniu projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego ma zastąpić obowiązujące do tej pory rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999 roku o tym samym tytule. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z istotnych zmian w ustawach regulujących system bezpieczeństwa publicznego – w szczególności z uchwalenia ustaw o Państwowym Ratownictwie Medycznym (8 września 2006 roku) oraz o zarządzaniu kryzysowym (26 kwietnia 2007 roku).

Jak wskazują projektodawcy pierwsza z wymienionych ustaw ma wpływ na ratownictwo medyczne organizowane w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w szczególności w zakresie relacji podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do podmiotów Państwowego Ratownictwa Medycznego, oraz w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego; druga z ustaw – poza określeniem kompetencji z dziedziny zarządzania kryzysowego dla wojewodów i starostów, powołaniem wojewódzkich i powiatowych centrów zarządzania kryzysowego – nakłada też obowiązek przygotowywania planów zarządzania kryzysowego, które to niewątpliwie mają wpływ na plany przygotowywane w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Istotną kwestią jest również dynamiczny rozwój technologii oraz przemiany ekonomiczne, które – przy dodatkowym uwzględnieniu żywiołów nawiedzających ostatnio Polskę – spowodowały pojawienie się nowych wyzwań dotyczących organizacji i technik ratowniczych.
Przedłożony projekt rozporządzenia stanowi odpowiedź na te wyzwania. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zachęcamy do zapoznania się z projektem zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA.

Czw., 11 Lst. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: