Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PROW: wdrażanie LSR - kolejne zmiany

PROW: wdrażanie LSR - kolejne zmiany fotolia.pl

Resort rolnictwa opublikował projekt kolejnej modyfikacji rozporządzenia regulującego warunki i tryb wsparcia wdrażania operacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, w ramach mechanizmu LEADER w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Do 14 czerwca trwają konsultacje publiczne projektu. Będzie on również opiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dla podmiotów publicznych nie równo 63,63 proc., a do tej wysokości

W rozporządzeniu ministerstwo przewidziało kilka zmian. Jedna z nich ma na celu, jak czytamy w uzasadnieniu "zapewnienie większej elastyczności w zakresie możliwości przyznania pomocy na operacje realizowane przez jednostki sektora finansów publicznych". Bowiem w przypadku tych beneficjentów zgodnie z obowiązującymi przepisami dofinansowanie jest przyznawane w wysokości 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych do refundacji. Wymagany wkład krajowy w wysokości co najmniej 36,37 proc. kosztów kwalifikowanych projektu pochodzi ze środków własnych beneficjenta. Jak piszą autorzy zmian, zastosowanie sztywnego podejścia do kwestii intensywności pomocy dla sektora publicznego wynika z konieczności zachowania jednolitego podejścia do tej kwestii w odniesieniu do typów operacji  (...), których beneficjentem są podmioty publiczne, a w których pomoc jest przyznawana w wysokości równej 63,63% kosztów kwalifikowanych operacji.

Ministerstwo zapewnia, że kwestia większej elastyczności przyznania pomocy na operacje realizowane przez podmioty publiczne w odniesieniu do działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” jest przedmiotem zmiany PROW 2014-2020, która została złożona do Komisji Europejskiej i zaakceptowana. Zatem istnieje możliwość niezwłocznej zmiany przepisów, tak aby dofinansowanie nie było przyznawana w sztywnej wysokości 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych, a do wysokości 63,63 proc. tych kosztów. Problem tzw. sztywnej intensywności pomocy dotyczy nie tylko etapu realizacji operacji (wypłaty pomocy), ale także etapu jej przyznawania (zawierania umowy o przyznaniu pomocy). Jak piszą urzędnicy odpowiedzialni za wdrażanie PROW, sztywność intensywności pomocy może prowadzić do sztucznego zaniżania kwoty kosztów kwalifikowanych, a tym samym do sztucznego ograniczania zakresu operacji.

Z projektem zmian rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Sob., 10 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża