Likwidacja NZF, przejście na system rezydencki i zwiększenie nakładów na publiczną służbę zdrowia – to główne założenia projektu ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia.
Mówiła o nich wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala podczas posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej działającego przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 26 maja br.
Z informacji przekazanej na tym spotkaniu wynika, że 1 stycznia 2018 r. NZF będzie jeszcze funkcjonował, przyjmując status „w likwidacji”. Dzięki temu pacjenci mają nie odczuć zmian organizacyjnych związanych z wprowadzaniem reformy ochrony zdrowia.
Zapytana o koszty wejścia w życie nowych przepisów, czyli likwidacji NFZ i związanych z tym skutków dla płatników składek, ubezpieczeniowych, świadczeniodawców, wiceminister odpowiedziała, że na tym etapie nie można jeszcze ich podać.
Rząd zapowiada sukcesywny wzrost nakładów na służbę zdrowia. Jednak, jak zapewnia wiceminister Katarzyna Głowala – nie odbędzie się to kosztem dochodów samorządowych.