Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach.
W projekcie rozporządzenia została zachowana struktura obecnie obowiązującego rozporządzenia.
Projektowana regulacja określa podstawę programową kształcenia w zawodach, w których kształcenie będzie prowadzone od 1 września 2017 r. w:
- klasach pierwszych branżowej szkoły I stopnia;
- klasach pierwszych czteroletniego technikum oraz w szkole policealnej.
Kształcenie w branżowej szkole I stopnia będzie odbywało się w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, dla których przewidziano kształcenie w tym typie szkoły. Wszystkie zawody przyporządkowane do tego typu szkoły będą zawodami jednokwalifikacyjnymi, a część z nich ma kwalifikację wspólną z zawodem nauczanym na poziomie technikum. Zgodnie z zamysłem projektodawców dzięki takiemu rozwiązaniu absolwenci branżowej szkoły I stopnia będą mogli kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia w celu uzyskania dyplomu technika oraz wykształcenia średniego branżowego.
Pierwsi absolwenci ukończą branżową szkołę I stopnia w 2020 roku, dlatego też, aby umożliwić im kontynuację nauki w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe, od roku szkolnego 2020/2021 zacznie funkcjonować dwuletnia branżowa szkoła II stopnia.
Kształcenie w branżowej szkole II stopnia będzie realizowane w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, dla których przewidziano kształcenie w tym typie szkoły, czyli zawody kształcone na poziomie technika, które posiadają kwalifikację wspólną z zawodem nauczanym w branżowej szkole I stopnia. W zawodach kształconych na poziomie technikum zostały wyodrębnione maksymalnie dwie kwalifikacje.
Z pełną treścią projektu można zapoznać się tutaj.
Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem obrad styczniowego Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.