Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiatowi lekarze weterynarii z nowymi uprawnieniami

Powiatowi lekarze weterynarii z nowymi uprawnieniami fotolia.pl

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłał do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Celem projektu jest opracowanie jednolitego i prawidłowego stosowania przepisów rozporządzenia Rady (WE) 1099/2009, a określającego w szczególności działania związane z uśmiercaniem zwierząt. Nowelizacja ma na celu dostosowanie pojęć występujących w ustawie, aby były zgodne z rozporządzeniem Rady. 

 

Dodatkowo pewne kompetencje i obowiązki zyskają lekarze weterynarii. Główny Lekarz Weterynarii będzie uprawniony do podejmowania działań związanych z uśmiercaniem zwierząt z przyczyn związanych ze zdrowiem publiczny, dobrostanem zwierząt lub przyczyn środowiskowych. Dodatkowo zajmie się problematyką opracowywania dobrych praktyk i ich upowszechnianiem.

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł wnosić o udostępnienie przez podmioty gospodarcze informacji o procedurach operacyjnych, które mają zapewnić, aby uśmiercanie i działania związane z uśmiercaniem, były przeprowadzane zgodnie z poszanowaniem dla zwierząt. Mające oszczędzić wszelkiego niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia, tym zwierzętom. 

Dodatkowo będzie mógł kontrolować podmioty gospodarcze, aby wszystkie urządzenia używane do krępowania lub ogłuszania zwierząt były konserwowane zgodnie z instrukcjami producentów, przez osoby przeszkolone w tym celu. 

Powiatowy lekarz weterynarii będzie kontrolować rejestr działań podjętych, aby poprawić dobrostan zwierząt w rzeźni.  Wojewódzki lekarz weterynarii będzię prowadził szkolenia dla personelu biorącego udział w uśmiercaniu i działaniach związanych z uśmiercaniem. Wydaje się, że powiatowi lekarze weterynarii będą mogli uzyskać upoważnienie do prowadzenia tych szkoleń, o ile spełnią warunki przewidziane w rozporządzeniu Rady (WE) oraz uzyskają upoważnienie od wojewódzkiego lekarza weterynarii. Jednak dużo będzie zależało od rozporządzenia w tej sprawie, które wyda minister właściwy ds. rolnictwa.

Czw., 24 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk