Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przeprowadzanie egzaminów eksternistycznych w szkołach artystycznych

Przeprowadzanie egzaminów eksternistycznych w szkołach artystycznych fotolia.pl

Projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół artystycznych jest wykonaniem upoważnienia ustawowego zawartego w art. 10a ust. 3 ustawy o systemie oświaty.

Projekt rozporządzenia określa:

1) typy szkół artystycznych, których dyplom ukończenia można uzyskać na podstawie egzaminów eksternistycznych;

2) warunki i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych;

3) wysokość opłat za egzaminy eksternistyczne;

4) warunki wynagradzania osób wchodzących w skład państwowej komisji egzaminacyjnej.

Ponadto projektowane rozporządzenie uwzględnia możliwość unieważnienia poszczególnych egzaminów eksternistycznych ze względu na naruszenie przepisów dotyczących przeprowadzania tych egzaminów, jeżeli to naruszenie mogło mieć wpływ na wynik egzaminu.

Projektowane rozporządzenie uwzględnia także możliwość zwalniania z całości lub z części opłat za przeprowadzenie poszczególnych egzaminów dla osób, których dochód nie pozwala na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem eksternistycznej formy oceniania osób pragnących uzyskać dyplom ukończenia szkoły artystycznej w trybie eksternistycznym.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, na podstawie egzaminów eksternistycznych można uzyskać dyplom ukończenia następujących typów szkół artystycznych:

  1. ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia;
  2. ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych;
  3. liceum plastycznego;
  4. ogólnokształcącej szkoły baletowej;
  5. szkoły muzycznej II stopnia;
  6. szkoły sztuki tańca;
  7. szkoły sztuki cyrkowej;
  8. szkoły policealnej;
  9. szkoły pomaturalnej bibliotekarskiej i animatorów kultury.

Wśród wymogów dotyczących szkół artystycznych realizujących także kształcenie w zakresie ogólnym, w § 4 dodano wymóg legitymowania się świadectwem ukończenia szkoły realizującej kształcenie w zakresie ogólnym, na odpowiednim poziomie.  

Egzaminy eksternistyczne, obejmują egzaminy z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły oraz egzamin dyplomowy. Przewidziano także możliwość zaliczenia przez komisję egzaminacyjną poprzednio zdanych egzaminów eksternistycznych lub zajęć edukacyjnych zrealizowanych w szkole lub w uczelni, bez potrzeby ich ponownego zdawania. Podobne rozwiązanie przyjęto także w zakresie egzaminu dyplomowego, ograniczając się jednakże wyłącznie do możliwości zaliczenia zdanej uprzednio części egzaminu dyplomowego.

Okres zdawania egzaminów eksternistycznych określono na 3 lata, począwszy od daty ustalonej dla pierwszego egzaminu. Dla szkół, w których kształcenie odbywa się w cyklu dwuletnim, okres ten skrócono do jednego roku. W obu przypadkach zdecydowano się na wprowadzenie możliwości przedłużenia okresu zdawania egzaminów eksternistycznych, nie dłużej jednak niż o jeden rok.

Rozwiązania dotyczące trybu przeprowadzania przez komisję egzaminów eksternistycznych oparte są na dotychczas stosowanych rozwiązaniach w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 maja 2006 r. w sprawie egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół artystycznych.

Opłatę za egzamin eksternistyczny z jednych zajęć edukacyjnych oraz opłatę za każdą część egzaminu dyplomowego przeprowadzanego w sposób eksternistyczny, określono na poziomie 8% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, określonej na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy - Karta Nauczyciela. Należy zaznaczyć, że wprowadzenie stawki we wskazanej wysokości jest uwarunkowane koniecznością pokrycia rzeczywistych kosztów związanych z przeprowadzeniem egzaminów eksternistycznych, zwłaszcza biorąc pod uwagę w większości ich praktyczny charakter. 

Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem obrad lipcowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Sob., 4 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka