Minister Edukacji Narodowej uznał, że dla wzmocnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wypoczynku i zapewnienia odpowiedniej opieki wychowawczej niezbędne jest uregulowanie problematyki organizowania i nadzorowania wypoczynku dzieci i młodzieży na poziomie ustawy. Pomysł ten legł u podstaw propozycji zmian w ustawie o systemie oświaty.
Proponowane zmiany będę dotyczyły wypoczynku podlegającego nadzorowi kuratora oświaty, organizowanego w kraju i za granicą dla dzieci i młodzieży szkolnej w okresie ferii zimowych i letnich w celu regeneracji sił fizycznych i psychicznych dzieci i młodzieży, w różnych formach będących połączeniem rekreacji i turystyki, w miejscu oraz poza miejscem zamieszkania.
Pierwszeństwo w korzystaniu z wypoczynku finansowanego z budżetu państwa będą miały dzieci:
1) objęte pieczą zastępczą;
2) pochodzące z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych;
3) z zaburzeniami somatycznymi potwierdzonymi zaświadczeniem lekarskim i zamieszkujące w środowisku ekologicznie zagrożonym.
Organizator wypoczynku będzie zobowiązany zapewnić:
1) bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku;
2) odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną, w tym kierowników i wychowawców wypoczynku;
3) liczbę wychowawców odpowiednią do liczby uczestników wypoczynku – przy uwzględnieniu ich specjalnych potrzeb edukacyjnych;
4) żywienie zgodne z zasadami higieny żywienia;
5) bezpieczne korzystanie z wyznaczonego obszaru wodnego – jeśli wypoczynek organizowany jest nad wodą;
6) dostęp do opieki medycznej.
Organizator wypoczynku będzie zobowiązany zgłosić kuratorowi oświaty zamiar zorganizowania wypoczynku. Zgłoszenia te będą wprowadzane do bazy wypoczynku prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za pomocą systemu teleinformatycznego.
Projekt określa również wymagania stawiane kierownikom i wychowawcom wypoczynku.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu.