Województwo lubuskie w ramach celu Europejskiej Współpracy Terytorialnej będzie realizowało wspólne przedsięwzięcia z trzema powiatami i dwoma miastami wydzielonymi Kraju Związkowego Brandenburgia.
Ideą przewodnią Programu Współpracy ma być transgraniczny rozwój wspólnego obszaru wsparcia w kierunku zintegrowanej, trwałej i wysoce atrakcyjnej przestrzeni życiowej i gospodarczej, dysponującej dobrze rozwiniętą infrastrukturą sieciową i oferującą lepsze warunki i jakość życia mieszkańców. Wynikające z tak zakreślonej idei przewodniej cztery cele strategiczne to:
1) integracja mieszkańców i współpraca administracji polegająca przede wszystkim na wzmocnieniu transgranicznej współpracy instytucji i obywateli we wszystkich aspektach życia publicznego;
2) wzmocnienie transgranicznych zdolności i kompetencji z położeniem szczególnego nacisku na rozszerzenie wspólnej oferty edukacyjnej i kształcenia zawodowego na rzecz uczenia się przez całe życie;
3) wspólna ochrona i korzystanie z dziedzictwa naturalnego i kulturowego prowadząca do:
a) wzrostu atrakcyjności transgranicznego wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego,
b) wspólnej stabilizacji i poprawy stanu naturalnych podstaw egzystencji;
4) połączenie z Sieciami Transeuropejskimi oraz trwały i zrównoważony transport, w tym:
a) poprawa infrastruktury drogowej celem zwiększenia dostępności transgranicznej,
b) poprawa mobilności transgranicznej przyjaznej środowisku;
Projekt współpracy Brandenburgia-Polska 2014-2020 został pozytywnie zaopiniowany przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.