Posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w dniu 27 sierpnia upłynęło pod znakiem sporów proceduralnych. Duża w tym zasługa poszczególnych resortów, które w okresie wakacyjnym najwyraźniej miały problemy ze sprawnym zmierzeniem się z wymogami formalnymi.
W efekcie z porządku obrad zostały zdjęte:
1) projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych – ze względu na nieprzesłanie aktualnej wersji projektu;
2) projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uczestników studiów doktoranckich. Projekt ten został bowiem przesłany dwa dni przed posiedzeniem Zespołu z oczekiwaniem, że zostanie natychmiast, najlepiej wiążąco, zaopiniowany – musi bowiem wejść w życie od 1 września (sic!). Warto dodać, że resort zdrowia był świadomy konieczności wydania tego rozporządzenia od pierwszych dni stycznia. Strona samorządowa i tak wykazała dużo zrozumienia rekomendując skierowanie projektu do rozpatrzenia pilnie w trybie obiegowym;
3) sprawozdanie z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. – również ze względu na brak wersji po uwzględnieniu uwag.
Ostatecznego zaopiniowania nie uzyskał również projekt ustawy o leczeniu niepłodności. Było to z góry wiadome – ze względu na niewielki stan zaawansowania procedury legislacyjnej. W ramach dyskusji udało się uzyskać bardzo ważną kwestię – deklarację rezygnacji z obligatoryjności nakładanego na jednostki samorządu terytorialnego zadania polegającego na trosce o zdrowie rozrodcze społeczeństwa.
Wstępnie pozytywną ocenę otrzymał projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po przedstawieniu zestawienia uwag.
Pozytywnie zostały zaopiniowane:
1) projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego;
2) projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.;
3) projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Zespół przyjął również do wiadomości:
· projekt Informacji o Realizacji Działań Wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2013 r.;
· projekt Informacji o realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2013 r.