Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W poszukiwaniu optymalnego modelu re-use

Głównym tematem posiedzenia Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego w dniu 26 sierpnia 2014 roku okazała się dyskusja nad przesłanym informacyjnie projektem założeń projektu ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

O ile sam konieczność wyodrębnienia tej problematyki do odrębnej ustawy została przyjęta pozytywnie, to poważne wątpliwości pojawiły się w odniesieniu do szczegółowych rozwiązań. Największa ich liczba dotyczyła sposobu naliczania opłat za udostępnienie na wniosek informacji w celu jej ponownego wykorzystania. Okazało się bowiem, że ten fragment założeń stanowi dość bezkrytyczne przepisanie tekstu odpowiedniej dyrektywy wspólnotowej – tyle że prowadzi to do trudności w zrozumieniu treści normatywnej. Po dyskusji przedstawiciele projektodawców zadeklarowali ponowne przemyślenie treści projektu. Do oficjalnego zaopiniowania przez Komisję Wspólną trafi on najprawdopodobniej w październiku, po zakończeniu procesu uzgodnień międzyresortowych.

Rozpatrywana na posiedzeniu wersja projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw uwzględniała już większość uwag wniesionych wcześniej przez stronę samorządową. W tej sytuacji po uzyskaniu gwarancji bezpłatnego dostosowania systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przez organy rejestrujące i wydające prawa jazdy do nowych rozwiązań projekt został zaopiniowany pozytywnie. Opinia ma charakter wiążący.

Projekty rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych: w sprawie prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych i w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu nie wzbudziły większych zastrzeżeń. Ze względów proceduralnych (niezakończona procedura uzgodnień) mogły być zaopiniowane jedynie wstępnie pozytywnie.

Pt., 29 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski