Tradycyjnie w połowie roku odbywa się posiedzenie – zazwyczaj jedyne – Zespołu ds. Ustrojowych. Jego przedmiotem jest omówienie propozycji zmian w podziale terytorialnym państwa. Posiedzenie, które miało miejsce 9 lipca było jednak wyjątkowe – sprawiły to kwestie dotyczące Zielonej Góry oraz nieformalnych wniosków o utworzenie dodatkowych gmin.
Ustawa o samorządzie gminnym określa, że wnioski o zmianę podziału terytorialnego państwa mogą być zgłaszane przez jednostki samorządu terytorialnego do 31 marca. Tymczasem Rada Miasta Zielona Góra dopiero na sesji mającej miejsce w przeddzień posiedzenia Zespołu uchwaliła formalny wniosek o dokonanie połączenia Miasta Zielona Góra z Gminą Zielona Góra – planując, że zmiany nastąpią już od 1 stycznia 2015 roku. W konsekwencji – przy poparciu Związku Miast Polskich i życzliwości Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – wniosek ten stanął na posiedzeniu Zespołu. Jak się okazało – nie miało to mieć jedynie formalnego charakteru. Otóż mimo rozstrzygającego wyniku referendum gminnego w gminie Zielona Góra, jej władze wstrzymują się z uchwaleniem opinii. Jak wskazywał obecny na posiedzeniu Prezydent Zielonej Góry jest to związane z eskalacją ich żądań. Pozytywna opinia Komisji Wspólnej (wyrażona przez Zespół) miała być argumentem, który posłużyłby w ewentualnych dalszych negocjacjach. W takim stanie sprawy Zespół odmówił zajęcia stanowiska, wskazując, że gdyby miało dojść do jego wydania to ze względów formalnych musiałoby ono być negatywne. Przyjęte rozstrzygnięcie umożliwia ewentualne skierowanie wniosku – po uzupełnieniu brakujących dokumentów i przejęciu przez Radę Ministrów – do rozpatrzenia przez Zespół w trybie obiegowym.
Na żądanie Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich na posiedzeniu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło również informację dotyczącą wniosków nieformalnych (składanych przez obywateli, komitety, grupy inicjatywne) w zakresie tworzenia nowych gmin. Jak się okazało od 2005 roku składane wnioski dotyczyły sześciu gmin. Rekordzistką jest niedoszła gmina Grabówka (z obszaru gminy Supraśl) – o utworzenie której wnioski składane były siedmiokrotnie (w 2005, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011 i 2014). Trwałość żądań mieszkańców wskazuje na zasadność bardziej szczegółowego przeanalizowania sprawy. Wśród wniosków nieformalnych znalazł się też postulat utworzenia gminy Jastrzębia Góra (z obszaru gminy miejskiej Władysławowo). Wydaje się, że zaakceptowana zmiana charakteru gminy z miejskiej na miejsko-wiejską może być wystarczającym substytutem dla żądań grupy inicjatywnej.
Same propozycje zmian w podziale terytorialnym nie wzbudziły większych zastrzeżeń i jako takie zostały pozytywnie zaopiniowane z ewentualnym dodaniem zmiany granic miasta Murowana Goślina.