Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

15,5 mln złotych na walkę z terroryzmem

Pomimo podwyższonego poziomu zagrożenia zamachami terrorystycznymi na świecie i zaangażowania naszego kraju w działania w ramach międzynarodowych koalicji antyterrorystycznych, zagrożenie terrorystyczne w Polsce, ze strony osób lub organizacji pochodzących z tzw. krajów podwyższonego ryzyka lub niestabilnych politycznie, utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a terytorium RP traktowane jest jedynie jako cel rezerwowy ewentualnych ataków – czytamy w diagnozie zjawiska terroryzmu na koniec 2013 roku.

Na wszelki jednak wypadek celem poprawy poziomu bezpieczeństwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało projekt Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2014-2019. Głównym celem zaplanowanych w Programie działań ma być wzmocnienie systemu antyterrorystycznego. Realizacji tego celu mają służyć cztery cele szczegółowe tworzące dwie grupy. Są to odpowiednio:

1)      poprawa zdolności do zapobiegania zagrożeniom o charakterze terrorystycznym. Przyznać należy, że działania mające służyć realizacji tego celu są niekiedy bardzo ambitne. Wśród nich znajdują się bowiem: stworzenie mechanizmu gromadzenia i przetwarzania danych pasażerów linii lotniczych (PNR), wzmocnienie narzędzi pozwalających na bieżące monitorowanie napływu cudzoziemców do RP, w szczególności z krajów podwyższonego ryzyka oraz regionów i krajów objętych konfliktami, w celu ustalenia – w sposób wyprzedzający – zjawisk mających charakter masowych migracji, czy wzmocnienie rozpoznania migracyjnego w stosunku do cudzoziemców pochodzących z krajów podwyższonego ryzyka, przebywających na terytorium RP, potencjalnie narażonych na zjawisko radykalizacji i rekrutacji do organizacji terrorystycznych;

oraz

2)      wzmocnienie przygotowania służb i instytucji na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym;

3)      zwiększenie zdolności do reagowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym;

4)      podniesienie skuteczności w zakresie odtwarzania wykorzystanych sił i środków oraz udoskonalania posiadanych procedur postępowania w kontekście zagrożeń o charakterze terrorystycznym.

Działania służące realizacji tych trzech celów zostały ujęte wspólnie i obejmują np.

·         zoptymalizowanie systemu zabezpieczenia antyterrorystycznego w oparciu o wyspecjalizowaną centralną jednostkę Policji, realizującą zadania kontrterrorystyczne, oraz terenowe policyjne komórki interwencyjne, a także doprecyzowanie uprawnień funkcjonariuszy realizujących zadania w tym zakresie;

·         stworzenie jednolitego systemu łączności umożliwiającego bezpośrednią wymianę informacji pomiędzy służbami uczestniczącymi w działaniach na miejscu zdarzenia;

·         przygotowanie szpitali i innych jednostek ochrony zdrowia do prowadzenia dekontaminacji całkowitej;

·         usprawnienie trybu wstawiania wart ochronnych na pokładach statków powietrznych w sytuacji zaistnienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym w lotnictwie cywilnym.

Ogółem na wdrażanie Programu w latach 2014-2019 ma być przeznaczone 15,5 mln złotych. Biorąc pod uwagę rozmach planowanych działań można wątpić – w zależności od wyboru – albo w realność nakładów, albo w wykonalność zaplanowanych działań.

Projekt Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2014-2019 będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli.

Śr., 26 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski