Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PROW niestety nie dla samorządów

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego długo oczekiwała na otrzymanie nowej wersji projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Niestety przesłana wersja jest daleka od oczekiwań wyrażanych przez minione miesiące.

Zgodnie z obecną wizją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi środki z PROW będą mogły być przeznaczone na infrastrukturę wiejską jedynie poprzez dwa działania:

1)      podstawowe usługi i odnowa miejscowości na obszarach wiejskich. Zakres tego działania jest jednak mocno ograniczony i obejmuje tylko dwa poddziałania:

a)      badania i inwestycje związane z utrzymaniem, odbudową i poprawą stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi, krajobrazu wiejskiego i miejsc o wysokiej wartości przyrodniczej, w tym dotyczące powiązanych aspektów społeczno-gospodarczych oraz środków w zakresie świadomości środowiskowej. Środki z tego poddziałania będą mogły być przeznaczone wyłącznie na odnawianie lub poprawę stanu obiektów budowlanych, w tym zabytkowych, służących zachowaniu dziedzictwa kulturowego oraz zakup obiektów charakterystycznych dla tradycji budownictwa w danym regionie z przeznaczeniem na cele publiczne,

b)      inwestycje w tworzenie, ulepszanie lub rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury oraz powiązanej infrastruktury. Choć w nazwie poddziałania rekreacja i kultura są wymienione jedynie przykładowo, to z opisu poddziałania wynika, że większość środków będzie przeznaczona na budowę, przebudowę, modernizacji lub wyposażenie obiektów pełniących funkcje kulturalne;

2)      Leader. Działanie to będzie służyło wdrażaniu Lokalnych Strategii Rozwoju. Strategia taka  będzie opracowywana dla obszaru obejmującego co najmniej 2 gmin i zamieszkałego przez minimum 30 tys. a maksimum 150 tys. osób. Podkreślić należy, że LGD będzie zobowiązana do przygotowania planu komunikacyjnego określającego m.in. metody współpracy ze społecznością lokalną. Przedsięwzięcia podejmowane w ramach tego działania mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i wzmacniać kapitał społeczny, tworzyć miejsca pracy i warunki umożliwiające podjęcie pracy osobom pozostającym do tej pory bez pracy, w tym również poprzez tworzenie nowych podmiotów gospodarczych, oraz wykorzystaniu lokalnych zasobów.

Wobec braku możliwości pozyskania środków na inwestycje wodno-kanalizacyjne i na drogi lokalne można spodziewać się bardzo ożywionej dyskusji na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa.

Czw., 13 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski