Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Terytorializacja Komisji Wspólnej

W ubiegłym roku Komisja Wspólna podjęła decyzję o stworzeniu możliwości powoływania zespołów doraźnych opartych nie na kryterium przedmiotowym, lecz terytorialnym. Dla pogodzenia stanowisk Związku Województw RP i Unią Metropolii Polskich przewidziano istnienie zarówno zespołów miejskich, jak i zespołów wojewódzkich. Najprawdopodobniej w styczniu pierwsze z nich zostaną powołane.

Zgodnie z roboczą wersją linii demarkacyjnej między obiema kategoriami zespołów zespół miejski ma być powoływany dla regionu metropolitalnego składającego się z jednego lub kilku regionów statystycznych NUTS 3; zespół wojewódzki ma być tworzony dla całego województwa (regionu statystycznego NUTS 2). Obie kategorie zespołów mają zwiększyć efektywność współdziałania władz i dialogu społecznego.

Jak na razie większym zainteresowaniem cieszą się zespoły metropolitalne – w chwili obecnej na rozpatrzenie przez Komisję Wspólną oczekują wnioski o powołanie: Bydgosko-Toruńskiego, Gdańskiego, Łódzkiego, Olsztyńskiego, Warszawskiego i Wrocławskiego Zespołu Komisji Wspólnej. Wstępna opinia zostanie wypracowana na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich.

Czw., 9 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski