Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyszłość Polski Wschodniej

Województwa Polski Wschodniej są nadal jednymi z najsłabiej rozwiniętych (jedne z najniższych PKB per capita w UE-27) i najmniej konkurencyjnych regionów w Unii Europejskiej. Stan ten sprawia, że w ocenie rządu niezbędna jest kontynuacja w nowym okresie budżetowania specjalnego podejścia do wsparcia zapoczątkowanego w perspektywie 2007-2013. Ma to zapewnić Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020 przekazany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Celem głównym programu ma być wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej. Aby cel ten osiągnąć przewidywane jest skoncentrowanie działań programu na:

  • wsparciu w obszarze innowacyjności i B+R;
  • wsparciu konkurencyjności przedsiębiorstw w szczególności w obszarze internacjonalizacji;
  • wsparcie w zakresie poprawy efektywności układów transportowych miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych;
  • wsparciu w zakresie zwiększania spójności wewnętrznej makroregionu.

Pokreślić należy, że głównym obszarem koncentracji terytorialnej interwencji omawianego programu mają być miasta wojewódzkie oraz ich obszary funkcjonalne. Część interwencji dotrze do miast innych niż ośrodki wojewódzkie. Oddziaływania na obszary wiejskie będzie jedynie pośrednie poprzez założoną dyfuzję efektów interwencji w ośrodkach wojewódzkich. Sytuacja taka budzi poważne zastrzeżenia – więcej na ten temat w jednym z ostatnich felietonów.

Zakłada się, że na Program Operacyjny Polska Wschodnia zostaną przeznaczone środki unijne w kwocie 2 mln EUR.

Pt., 4 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski