Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ważne zmiany w systemie instytucjonalnym - w trakcie prac

Na posiedzeniu w dniu 15 marca Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej miał do rozstrzygnięcia nie tylko problemy związane z informatyzacją. Kluczowy dla funkcjonowania systemu przeciwdziałania bezrobociu projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw musiał jednak zostać zdjęty z porządku obrad w związku z niezakończonym procesem uzgodnień.

W odpowiedzi na wnioski strony rządowej Zespół wyraził zgodę na przyspieszenie terminu swojego kwietniowego posiedzenia i wstąpienie do Komisji Wspólnej z prośbą o upoważnienie do wydania opinii wiążącej.

Powodem niezaopiniowania projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych była z kolei duża liczba uwag, do których projektodawcy nie zdołali się odnieść. Dalszy tryb procedowania będzie uzależniony od tego, czy Komisja Wspólna otrzyma uwzględniającą poprawki wersję projektu przed swoim posiedzeniem plenarnym.

Z porządku obrad został zdjęty projekt Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2015 – ze względu na etap prac nad tym dokumentem.

Projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego spotkał się z bardzo przychylną oceną zebranych – przede wszystkim ze względu na zapowiedziane w nim uelastycznienie systemu instytucjonalnego pomocy społecznej w gminach i powiatach. Jednocześnie Związek Powiatów Polskich zaproponował, by w projekcie uwzględnić problem ustalania przez samorząd powiatowy listy aptek pełniących dyżury nocne i świąteczne. Obowiązek ten nie jest obwarowany żadnymi sankcjami, w efekcie czego w wielu miejscach jest on iluzoryczny. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaproponowało zatem przewidzenie możliwości karania aptekarzy nie stosujących się do wyznaczonego grafika dyżurów przez wojewódzką inspekcję farmaceutyczną.

Pozytywnie zostały zaopiniowane:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej;
  2. projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

W ramach spraw różnych:

  • przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował o zmianie interpretacji w sprawie obowiązku opiniowania przez ATOM projektów programów profilaktycznych tworzonych przez jednostki na podstawie odrębnych przepisów. Zgodnie z oceną strony samorządowej projekty takie nie wymagają opinii;
  • przedstawiciel ZPP zaproponował, by w ramach kontraktowania świadczeń z zakresu opieki długoterminowej przeprowadzać osobno konkurs na świadczenia w domach pomocy społecznej i na opiekę domową.
Pt., 22 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski