Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy doczekamy się wreszcie wskaźników zmiany cen nieruchomości?

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami waloryzacji kwot należnych z tytułów określonych w tej ustawie dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w drodze obwieszczeń, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Pomimo upływu 14 lat od dnia wejścia w życie tej delegacji, nie została ona przez Prezesa GUS zrealizowana – i to mimo wydanego w dniu 21 lipca 2011 roku wyroku Trybunału Konstytucyjnego potwierdzającego zgodność przywołanego przepisu z art. 2 Konstytucji. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej postanowiło podjąć działania mające na celu doprecyzowanie przywołanej delegacji – z nadzieją, że to wreszcie wymusi na Prezesie GUS wyznaczenie odpowiednich wskaźników.

Przewiduje się zatem doprecyzowanie wzorca waloryzacji poprzez wprowadzenie okresu, jaki będzie obejmować wskaźnik zmian cen wybranych rodzajów nieruchomości (kwartalny), termin publikacji wskaźników (w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kwartału, którego wskaźnik dotyczy), a także podstawy do opracowania wskaźników przez Prezesa GUS (Program Badań Statystycznych Statystyki Publicznej).

Proponuje się przy tym, że w przypadku, gdy dla danego rodzaju nieruchomości nie rozpoczęto ogłaszania wskaźnika zmian cen nieruchomości, waloryzacji dokonuje się przy zastosowaniu – skądinąd dotychczas stosowanych do tego celu – wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Dla zapewnienia wiarygodności danych źródłowych proponuje się wprowadzenie dwóch zmian istotnych z punktu widzenia powiatów:

  • skrócenia terminu z 30 do 14 dni na przekazywanie do starostw odpisów ostatecznych decyzji i prawomocnych orzeczeń oraz odpisów aktów notarialnych, z których wynikają zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków;
  • wprowadzenia wymogu rejestracji przez starostów danych z aktu notarialnego w Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości maksymalnie w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania aktu notarialnego.

Tryb opiniowania projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne ustali strona samorządowa w przeddzień posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pt., 15 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski