Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O wspólnotach gruntowych na Zespole ds. Obszarów Wiejskich

Posiedzenie Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa w dniu 21 stycznia 2013 roku skupiło się przede wszystkim na problematyce działania wspólnot gruntowych.

Było to związane z jednej strony z prośbą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanowisko Komisji Wspólnej odnośnie zachowania w polskim porządku prawnym przepisów dotyczących mienia gromadzkiego, zaś z drugiej strony pytaniami strony samorządowej o status prawny gruntów w Siewierzu. Pierwsze z wymienionych zagadnień jest związane z zaakceptowanym już projektem założeń ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. W toku prac Rządowe Centrum Legislacji zasygnalizowało, że przewidziana do zmiany ustawa do dziś dnia odnosi się do mienia gromadzkiego, które jeszcze w okresie PRLu uznane zostało za własność państwową i w roku 1990 zostało skomunalizowane. Stan taki przemawiałby za uchyleniem odpowiednich przepisów ustawy nieprzewidzianym w zatwierdzonych założeniach. Zespół ds. Obszarów Wiejskich uznał, że wskazana sprawa ma charakter czysto proceduralny i w związku z tym pozostawia ją do rozstrzygnięcia na etapie redagowania konkretnych przepisów ustaw.

Na posiedzeniu Zespół zaopiniował również projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a także przyjął do akceptującej wiadomości poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym (druk nr 115; zmiany polegają na wydłużeniu okresu, w którym następuje uśrednienie ceny żyta).

Czw., 31 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski