Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regionalne Miejskie Komisje Wspólne

Resorty administracji i rozwoju regionalnego przychylają się do propozycji Unii Metropolii Polskich, zaakceptowanej przez pozostałe korporacje samorządowe, powołania terenowych, doraźnych zespołów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Według propozycji UMP, zgłoszonej w listopadzie, celem utworzenia Miejskich Komisji Wspólnych jest optymalizacja współdziałania i koordynacja terenowych organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego w obszarach miejskich (metropolitalnych, regionalnych i subregionalnych. Jak czytamy w koncepcji UMP, pomysł MKW polega na tym, aby przy budowaniu polskich metropolii do już rozwijanego lokalnego układu poziomego dodać układ pionowy, rządowo-samorządowy. „To próba wykreowania nowego typu podmiotów metropolitalnych i miejskich - opartych na uzgodnieniach między terenową administracją rządową a głównymi aktorami samorządowymi.”

Koncepcja zakłada, ze MKW powstaną one we wszystkich 12 obszarach metropolitalnych (10 wg KPZK plus białostocki i rzeszowski wg przypisu w KPZK) oraz w kilku - kilkunastu obszarach miejskich, zależnie od woli miejscowych samorządów.

MKW mogłyby być powoływane zarówno w układzie subregionalnym (wg NTS-3), jak i makroregionalnym (wg NTS-1). Mogłyby także współdziałać w układzie sieciowym, w zależności od potrzeb, np. Białystok, Lublin i Rzeszów, albo Gorzów, Poznań i Szczecin.

Stronę samorządową w MKW reprezentowaliby przedstawiciele ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego pochodzących z właściwego regionu. Strona rządowa natomiast składałaby sie z przedstawicieli: oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, dyrektora Izby Skarbowej, Komendanta Wojewódzkiego Policji, a także Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Pracom MKW przewodniczyliby wspólnie reprezentanci obu stron: wojewoda oraz prezydent największego miasta.

Więcej na temat wykorzystania Miejskich Komisji Wspólnych m.in. w zarządzaniu wdrażaniem polityki spójności i polityki regionalnej, napiszemy w kolejnych artykułach.

Sob., 12 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża