Zaprezentowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej założenia zmian w systemie oświaty w zakresie funkcjonowania przedszkoli wzbudziły – jak już informowaliśmy na naszych łamach – duże zastrzeżenia poszczególnych korporacji samorządowych. Mimo to projekt założeń został przyjęty przez Radę Ministrów, a resort oświaty przygotował już projekt ustawy. Można się spodziewać, że niezależnie od opinii zainteresowanych ustawa i tak trafi do parlamentu. Wcześniej jednak odbędzie się dyskusja na posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej – która będzie raczej gorąca.
Projekt, bowiem zapewnia co prawda dodatkowe finansowanie, jednakże na zasadach dotacji celowej, co wprowadza dodatkowy system nadzoru nad realizacją przez gminy ich zadań własnych. Co więcej, jest to związane z ograniczeniem samodzielności gmin – w związku z wprowadzeniem górnych limitów odpłatności od rodziców, za godziny wychowania przedszkolnego, przekraczające gwarantowane pięć godzin. Niezależnie od tego następuje nałożenie dodatkowych obowiązków, m.in.:
- wprowadzenie obowiązku przekazywania niepublicznym przedszkolom dotacji na każde dziecko w wysokości 100% wydatków bieżących ponoszonych przez gminę na jednego wychowanka w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę na jednego wychowanka w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę – o ile przedszkole niepubliczne postanowi dostosować się do reguł obowiązujących w przedszkolach publicznych;
- nałożenie obowiązku zapewnienia od dnia 1 września 2014 roku każdemu dziecku czteroletniemu, a od dnia 1 września 2016 roku także każdemu dziecku trzyletniemu, miejsca realizacji wychowania przedszkolnego.