Jakiś czas temu na łamach Dziennika Warto Wiedzieć informowaliśmy o firmowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie zmian sposobu ustalania faktu przekroczenia progów ostrożnościowych ustalonych w ustawie o finansach publicznych, a polegającym na zmianie kursu walutowego wg którego mają zostać przeliczone zobowiązania wyrażone w walutach obcych. Zamiast kursu z ostatniego dnia roboczego roku miała być uwzględniania średnia arytmetyczne ze średnich kursów każdej z walut obcych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski i obowiązujących w dni robocze roku budżetowego. Projekt ten obecnie powraca – z uwzględnieniem dodatkowych zmian dalej obniżających uwzględnianą w obliczeniach skalę zadłużenia.
Prócz uwzględnienia kursu średniego przewiduje się obniżenie kwoty państwowego długu publicznego o wolne środki finansowe na koniec roku budżetowe służące finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w kolejnym roku budżetowym. Ministerstwo Finansów wyjaśnia w uzasadnieniu, że jest to uzasadnione faktem zaciągania w IV kwartale danego roku budżetowego zobowiązań na finansowanie potrzeb pożyczkowych następnego roku – w celu zmniejszenia ryzyka refinansowania długu.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług ma być przedmiotem obrad najbliższego posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych.