Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Na bieżący tydzień wyznaczono posiedzenie Sejmu i Senatu. Na towarzyszących posiedzeniom plenarnym spotkaniach komisji, w tym przede wszystkim sejmowych, omawiane będą projekty ustaw dotyczące funkcjonowania samorządu terytorialnego.

21 lutego, wtorek

We wtorek posłowie z dwóch komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej rozpoczną pracę nad rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim (druk nr 1211). Projekt wpłynął do Sejmu w styczniu, jego pierwsze czytanie odbyło się w lutym, na ostatnim posiedzeniu plenarnym Sejmu. Podobnie jak projektu ustawy metropolitalnej dla aglomeracji poznańskiej, autorstwa klubu Nowoczesna. Z tym, że projekt rządowy jest od dawna konsultowany z zainteresowanymi samorządami górnośląskimi i nie budzi większych kontrowersji. Z projektem Nowoczesnej już tak nie jest (publikowaliśmy opinie powiatu poznańskiego i powiatu gnieźnieńskiego). Nie mówiąc o kontrowersjach, jakie wywołał projekt ustawy metropolitalnej dla aglomeracji warszawskiej, przedstawiony przez klub Prawo i Sprawiedliwość.

22 lutego, środa

Podkomisja stała ds. ustroju samorządu terytorialnego rozpatrzy wniosek rady Rzeszowa w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej przyznającej radzie gminy prawo ustalania liczebności rad jednostek pomocniczych. Z kolei połączone komisje: infrastruktury oraz samorządu terytorialnego przeprowadzą pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o publicznym transporcie drogowym (druk nr 1200), autorstwa klubu Kukiz`15. Jak piszą projektodawcy, celem jest umożliwienie budowy linii oraz obsługi przez przewoźników transportu publicznego prowadzonego w pojazdach poruszających się na jednej szynie oraz na poduszkach powietrznych lub magnetycznych. Posłowie z komisji edukacji zapoznają się informacją MEN o rozpowszechnianiu wśród dyrektorów szkół i placówek oświatowych pisma na temat prób wszczęcia sporu zbiorowego przez ZNP. A przed posłami trzech komisji: zdrowia, gospodarki, samorządu terytorialnego wystąpi minister zdrowia z informacją o skutkach planowanej reformy w opiece zdrowotnej, wprowadzającej rozwiązania w zakresie utworzenia sieci szpitali.

23 lutego, czwartek

Finał znajdzie sprawa likwidacji możliwości zatrudniania asystentów przez samorządowców. Komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego mają rozpatrzyć w czwartek sprawozdanie podkomisji, która zajmował się projektem ustawy nowelizującej ustawę o pracownikach samorządowych (druk nr 247). Stanem budownictwa mieszkaniowego i proponowanych kierunków zmian oraz wspieraniem budownictwa socjalnego i komunalnego, a szczególnie sytuacją prawną najemców zainteresowali się posłowie komisji infrastruktury i komisji samorządu terytorialnego. Wysłuchają co ma na ten temat do powiedzenia resort budownictwa i resort polityki społecznej. Najwyższa Izba Kontroli przedstawi podkomisji stałej ds. kształcenia zawodowego swój raport z kontroli systemu szkolnictwa zawodowego. A MEN dołączy do tego informację na temat przebiegu i wyników egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, przeprowadzonych w ubiegłym roku.

Źródło: sejm.gov.pl i senat.gov.pl

Pt., 17 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża