Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 15. i 16. listopada. W tych dniach zbiorą się również senatorowie. W porządku posiedzenia Senatu znalazło rozpatrzenie przyjętych przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o muzeach. Natomiast do porządku wtorkowego posiedzenia Sejmu może trafić projekt nowelizacji tzw. ustawy wdrażającej PROW 2014-2020, którym zajmie się komisja rolnictwa. Interesująca dla samorządowców może być również tematyka wtorkowych posiedzeń kilku innych komisji, choć większość z nich będzie miała charakter informacyjny.
Ustawy
Projektem ustawy dotyczym samorządów i rozpatrywanym na posiedzeniu komisji będzie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw (druk nr 972). Sejmowa komisja rolnictwa przeprowadzi we wtorek pierwsze czytanie tego projektu, przygotowanego przez resort rolnictwa. Zmiany w tzw. ustawie wdrażającej PROW 2014-2020 dotyczą głównie elementów proceduralnych związanych z wypłatą pomocy technicznej dla urzędów marszałkowskich oraz finansowania przez nie przedsięwsięć podmiotów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na etapie konsultacji rządowo-samorządowych w lipcu i sierpniu urzędy marszałkowskie zgłosiły do propozycji zmian kilkadziesiąt uwag.
Z kolei senacka komisja polityki społecznej tradycyjnie wysłucha informacji resortu polityki społecznej o realizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, tym razem za rok 2015.
Informacje
Przedstawiciele resortu administracji zapoznają posłów komisji samorządu terytorialnego z możliwościami opracowania krajowej polityki osiedleńczej. Z pomysłem opracowania takiej polityki państwa, jako sposobu na rozwiązanie problemów demograficznych i gospodarczych obszarów metropolitalnych, wystąpiła Unia Metropolii Polskich.
O roli funduszy unijnych w realizacji Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (ze szczególnym uwzględnieniem wschodnich województw) debatować będą posłowie z podkomisji do spraw wykorzystania środków pochodzących z UE. Natomiast funkcjonowaniem centrów kształcenia praktycznego zajmą się członkowie sejmowej podkomisji ds. kształcenia zawodowego, wysłuchując informacji resortu edukacji.
Wyniki kontroli
We wtorek dwukrotnie w parlamencie wystąpią przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli. Na posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji przedstawią wyniki kontroli funkcjonowania platformy komunikacyjnej zabezpieczenia społecznego „Emp@tia”. Z kolei senatorom z komisji środowiska opowiedzą o wynikach kontroli kształtowania cen usług za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.
Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl