Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie fot.pixabay

Połączone sejmowe komisje zdrowia i cyfryzacji, debatowały na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. Podczas Komisji przedstawione zostały przykłady wykorzystywania już obecnie AI w leczeniu pacjentów, a także dalsze plany rozwoju. Nie zabrakło również dyskusji na temat zagrożeń związanych z wykorzystaniem AI w medycynie.

Jak wskazano, wykorzystanie AI pozwala na szybszy dostęp pacjentów do uzyskania świadczeń lekarskich, a także pomaga w diagnostyce obrazowej. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje innowacje i nowe produkty pojawiające się na rynku.

Podczas posiedzenia Komisji zaprezentowano możliwości, jakie daje AI w diagnostyce leczenia niepłodności. Obecnie na rynku wykorzystywane są dwa narzędzia do mierzenia zarodków, monitorowania pęcherzyków ich liczenia, a także oceny zarodków i rekomendacji najlepszego, na podstawie obserwacji zarodka.

Ministerstwo Zdrowia planuje w ramach KPO uruchomienia programu, zakupu narzędzi AI wykorzystywanych w radiologii, w zakresie oceny obszarów głowy, klatki piersiowej i kości, a także wsparcia mammografii.

Przy wykorzystaniu voice botów możliwa jest poprawa efektywności działania podmiotów leczniczych np. z wykonanych 1000 telefonów przez voice boot do potencjalnych pacjentek, 400 z nich skorzystało z badania mammograficznego.

Obecni na posiedzeniu posłowie zwracali uwagę, że aby wdrożyć AI w Polsce należy pilnie przeanalizować 5 ustaw, aby wdrożenie przebiegło holistycznie. Potrzeba jest także wyceny świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem AI, a także konieczności powołania komisji ds. etyki w zakresie stosowania AI.

Podkreślano również, konieczność ochrony danych pacjentów, wykorzystanych przez AI, tak aby te nie stały się łakomym kąskiem dla koncernów medycznych, którzy na ich podstawie będą mogli podejmować różne akcje marketingowe np. targetować reklamy suplementów medycznych. Są to dane szczególnie wrażliwe i państwo powinno je chronić.

Podczas posiedzenia wypowiedział się także Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, który wskazał, że od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał nowy kodeks etyki lekarskiej, w którym znalazły się zapisy dotyczące warunków użycia AI w leczeniu pacjentów. Zgodnie z ich zapisami lekarz będzie musiał poinformować pacjenta o zamiarze wykorzystania AI w jego leczeniu i uzyskać zgodę na takie użycie. Zwrócił uwagę, że zgodnie z nowym kodeksem lekarskim bez względu na użycie AI, ostateczną decyzję i odpowiedzialność zawsze będzie podejmował lekarz.

Z pewnością tematyka dotycząca AI wymaga dalszego rozważania i skutecznych działań, tak aby Polska nie została w technologicznym zaścianku.

Pt., 25 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek