Do Marszałka Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze.
Sam projekt liczy jedynie 3 artykuły, jednakże w uzasadnieniu możemy przeczytać, że potrzeba wydania ustawy wynika z konieczności przeciwdziałania negatywnym skutkom, jakie dla rozwoju polskich miast ma niemożność wydawania decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do istotnej części ich obszarów zurbanizowanych, objętych planami generalnymi lotnisk (PGL).
Ustawa zakłada uchylenie obowiązku uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska, znosząc związany z tym skutek dla decyzji o warunkach zabudowy w postaci bezterminowego zawieszenia postępowania. Zatem przedłożony projekt ma na celu umożliwienie wydawania decyzji „WZ” w otoczeniu lotnisk, w szczególności na obszarze objętym PGL – w przypadku braku planu miejscowego – pod pełną kontrolą organu administracji lotniczej (tj. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego), który uzgadniać będzie projekty decyzji „WZ”.
Projektodawcy zakładają, że projekt poprawi sytuację obywateli, którzy obecnie pozbawieni zostali prawa do zmiany sposobu zagospodarowania terenu w oparciu o decyzję „WZ” i zmuszeni do oczekiwania na uchwalenie planu miejscowego, co stanowi proces długotrwały i niemożliwy do przeprowadzenia w sposób masowy w odniesieniu do całego obszernego terenu objętego PGL.
Autorzy projektu przekonują, że w wymiarze gospodarczym poprawi się zarówno sytuacja podmiotów gospodarczych planujących inwestycje w otoczeniu lotnika, jak i samych lotnisk, których atrakcyjność zwiększa się w związku z rozwojem ich bezpośredniego otoczenia biznesowego (tzw. airport city).
Projektodawcy przewidują również, że pośrednio poprawi się sytuacja gmin objętych PGL poprzez zwiększoną liczbę inwestycji i brak potencjalnych roszczeń odszkodowawczych związanych z obowiązkiem uchwalenia planów miejscowych.
Z treścią projektu ustawy można zapoznać się TUTAJ.