Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpital i poradnia w innych dzielnicach? Projekt ustawy

Szpital i poradnia w innych dzielnicach? Projekt ustawy fotolia.pl

Poradnia przyszpitalna to komórka organizacyjna podmiotu leczniczego prowadzącego szpital. Dotychczasowe regulacje umożliwiają finansowanie ze środków NFZ funkcjonowania nowych poradni, jedynie jeśli znajdują się one w tej samej dzielnicy co szpital. Zapis ten generuje duże problemy w funkcjonowaniu przedmiotowych przychodni, ponieważ nawet sąsiednie ulice mogą leżeć w innych dzielnicach.

Ponadto należy pamiętać, że służba zdrowia przechodzi proces restrukturyzacji, łączenia itp. Zdarza się np. że szpital ogranicza liczbę budynków, w których funkcjonowały jego oddziały, a to wymusza także przeniesienie przyszpitalnych poradni, często funkcjonujących w danym miejscu od kilkudziesięciu lat. Czy to się zmieni?

Możliwe, bowiem w ramach KWRiST do zaopiniowania wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Proponuje się zmianę aktualnego brzmienia art. 5 pkt 28a. Nowelizacja znosi sztuczny wymóg ulokowania poradni w tej samej dzielnicy co szpital. Regulacja pozostawia jednak zapis dotyczący dzielnicy w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Z projektem można zapoznać się klikając w link: orka.sejm.gov.pl

Pt., 20 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka