Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością - założenia funduszu na posiedzeniu Komisji stałej ds. osób niepełnosprawnych

Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością - założenia funduszu na posiedzeniu Komisji stałej ds. osób niepełnosprawnych fotolia.pl

23 czerwca br. odbyło się posiedzenie Komisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych (PSR). Wiodącym tematem było zapoznanie się z informacją nt. założeń i realizacji programu ,,Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością’’. 

W spotkaniu wzięli udział posłowie, Krzysztof Michałkiewicz – prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Kamil Bobek - dyrektor Departamentu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Krzysztof Kaca – zastępca dyrektora Departamentu ds. Polityki Regionalnej oraz Anna Iwańczuk – Naczelnik w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

W związku z sytuacją na Ukrainie, do Polski przybyli również niepełnosprawni uchodźcy. Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych już 18 marca b.r. podjęła Program pomocy obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością, na tej podstawie są realizowane świadczenia od 24 lutego.

Program zawiera 3 moduły, na które zabezpieczono 30 mln. zł.

Moduł I. - Dofinansowanie do zaopatrzenia na wyroby medyczne - finansowanie wkładu własnego
Dotychczas wypłacono około 1 700 000 zł.

Moduł II. - Pomoc dla samorządów na wszelkie formy pomocy obywatelom Ukrainy
Dotychczas wypłacono blisko 5, 5 mln. zł

Moduł III. Finansowanie punktów recepcyjnych dla organizacji pozarządowych
Dotychczas wypłacono blisko 14 mln. zł.

Wskazywano też, że program rozszerzony jest na osoby towarzyszące osobom niepełnosprawnym (do 3 osób – najczęściej są to członkowie rodziny). Rozmówcy zachęcali samorządy oraz organizacje pozarządowe do występowania po środki.

Więcej informacji nt. Funduszu pod linkiem: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (pfron.org.pl)

Pt., 1 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka