Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm rozpoczął prace nad ustawą o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z wojną w Ukrainie

Sejm rozpoczął prace nad ustawą o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z wojną w Ukrainie fotolia.pl

21 marca br., do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Projekt ustawy związany jest z toczącą się wojną w Ukrainie i znaczącym napływem uchodźców z tego państwa. Celem ustawy jest zapewnienie doraźnej podstawy prawnej do podejmowania działań ułatwiających przemieszczenie się obywateli Ukrainy dotkniętych skutkami wojny, a także udzielenie wsparcia dla podmiotów zaangażowanych w świadczenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy poprzez uregulowanie niektórych spraw w zakresie transportu i gospodarki morskiej.

Projektowana ustawa dopuszcza możliwość wydłużenia czasu pracy obsady pociągu przewożących uchodźców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z nie wynikającym z rozkładu jazdy pociągu wydłużonym czasem odprawy granicznej. Dodatkowo projekt stwarza mechanizmy, na podstawie których będą tworzone bez zbędnej zwłoki pociągi pasażerskie przeznaczone do przewozu obywateli Ukrainy, w sytuacji gdy pojawią się niedobory maszynistów ze znajomością szlaku w odniesieniu do konkretnych odcinków linii kolejowych. Temu ma też służyć możliwość prowadzenia pociągów pasażerskich przez maszynistów posiadających uprawnienia ograniczone wyłącznie do prowadzenia pociągów towarowych tym samym typem pojazdu, na który maszynista ma autoryzację na prowadzenie pociągów towarowych.

Projekt wniesionej ustawy zakłada również między innymi zwolnienie organizatorów pomocy humanitarnej transportowanej koleją z obowiązku ponoszenia kosztów opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej. Za to zarządcy infrastruktury kolejowej będą mogli otrzymać rekompensatę z Funduszu Pomocy. Przewiduje się także zawieszenie do dnia 31 grudnia 2022 r. obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego przez Ukrainę na polskie prawo jazdy po 6 miesiącach od dnia uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu, a także uznanie ważności prawa jazdy wydanego przez Ukrainę, którego termin ważności upłynął do dnia 31 grudnia 2022 r. Projekt zawiera również przepisy dotyczące odnawiania przez właściwe organy Rzeczypospolitej Polskiej dyplomów kwalifikacyjnych marynarzy wydanych przez właściwe organy administracji Ukrainy.

Projekt ustawy jest na etapie prac w komisjach.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj

Śr., 23 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz