Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wieści z posiedzenia zespołu środowiskowego Komisji Wspólnej - lipiec 2023

Wieści z posiedzenia zespołu środowiskowego Komisji Wspólnej - lipiec 2023 fotolia.pl

19 lipca odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Opinię pozytywną Zespołu uzyskały następujące projekty:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego
  2. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych
  3. projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”
  4. transza szesnastu projektów rozporządzeń Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie specjalnych obszarów ochrony siedlisk.

Każdy punkt poprzedziła dyskusja. W wątku sporządzania wojewódzkich planów gospodarki odpadami zasugerowano, że winno przyjąć się przepisy, które pozwolą czasowo dostosować istniejące plany do nowych regulacji. W sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania przedstawicielka Ministerstwa potwierdziła, że wielkość oczek pozwalających na wydzielanie frakcji podsitowej równa 100 mm będzie wielkością maksymalną i instalacje mogą mieć mniejsze. Przy programie wieloletnim dotyczącym gospodarowania zasobami wodnymi samorządy zwróciły uwagę, że jest to bardziej program inwestycyjny poświęcony konkretnym, planowanym inwestycjom.

W sprawach różnych poruszono kilka spraw. Na wniosek Unii Metropolii Polskich, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło informację o etapie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, który to projekt był już omawiany w ramach prac KWRiST, lecz nadal nie został skierowany do parlamentu. Zgodnie z przekazaną informacją, Rada Ministrów jako całość jeszcze nie zajęła się projektem. Nie udzielono też informacji czy projekt w ogóle zostanie skierowany w tej kadencji do Sejmu.

Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich i Ministerstwa Klimatu i Środowiska potwierdzili, że wyznaczono termin spotkania w sprawie odpadów wykorzystywanych jako kompost w procesie rekultywacji składowisk. Odbędzie się ono w Ministerstwie 3 sierpnia.

Następnie przedstawiciel Związku Powiatów Polskich przedstawił problem funkcjonowania art. 404 ustawy Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z nim, gminy i powiaty, których dochody z tytułu niektórych opłat i kar nakładanych na podstawie ustawy, są większe niż 10-krotność średniej krajowej dochodów z roku poprzedniego przypadających na jednego mieszkańca, liczonej odpowiednio dla gmin i powiatów, muszą przekazywać nadwyżkę z tytułu tych dochodów do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. ZPP skierował więc pytanie czy nie lepiej byłoby gdyby przepis został zlikwidowany, a całość środków przekazywanych do gmin i powiatów została w ich budżetach by mogły wykonywać zadania nałożone ustawą. Przedstawicielka Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformowała wstępnie, że resort nie planował zmian w przepisie, zwłaszcza jego usunięcia. Natomiast zostanie rozważona możliwość podniesienia przedmiotowego limitu. Konkretne odniesienie się do postulatu odbędzie się na następnym posiedzeniu Zespołu.

Ostatnim punktem było zwrócenie uwagi przez przedstawiciela Związku Powiatów Polskich, że w nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw przepisu art. 136aa, który zakłada kary nakładane na gminy w wysokości 2000 zł za dzień opóźnienia publikacji wymaganych ustawą informacji. Projekt pierwotnie rządowy otrzymał pozytywną opinię Zespołu, ale przedmiotowy przepis pojawił się już na etapie sejmowym. Strona samorządowa zauważyła, że jest to dość surowa i nieprzystająca do przewinienia wysokość kary, więc poprosiła Ministerstwo Klimatu i Środowiska o pilną informację czy faktycznie popiera tę regulację i czy można liczyć na poparcie ewentualnej, senackiej poprawki usuwającej przepis lub znacząco obniżającej wysokość kary. Przedstawiciel MKiŚ zobowiązał się przekazać te uwagi do pilotującej projekt wiceminister Golińskiej.

 

Czw., 20 Lp. 2023 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński