Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uwagi ZPP do nowelizacji przepisów oświatowych dotyczących odpraw dla nauczycieli

Uwagi ZPP do nowelizacji przepisów oświatowych dotyczących odpraw dla nauczycieli fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich przygotował uwagi do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (EW-020-1239/23).

Założenia projektu opisywaliśmy tutaj

W pierwszej kolejności Związek Powiatów Polskich zauważył, że wbrew art. 36 ust. 6 Regulaminu Sejmu RP, pomimo, że projekt ustawy powoduje zmiany w funkcjonowaniu samorządu terytorialnego, nie został on oficjalnie skierowany do zaopiniowania przez organizacje samorządowe, tworzące stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Szczegółowo ZPP zwrócił uwagę na następujące kwestie i zaproponował poniższe zmiany:

  1. rezygnacja z wymagania zgody organu sprawującego nadzór pedagogiczny w sytuacji, gdy zatrudnienie będzie dotyczyło co do zasady emerytowanego nauczyciela czyli osoby posiadającej przygotowanie pedagogiczne;
  2. rezygnacja z obowiązku uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty w przypadku połączenia w zespół szkół lub placówek lub włączenie do zespołu szkoły lub placówki;
  3. zabezpieczenie wysokości skutków finansowych odpraw poprzez zagwarantowanie, że jeżeli kwota rzeczywista przekroczy szacowaną przez projektodawców, to znajdzie ona pełne pokrycie w środkach rezerwy.

Dodatkowo Związek Powiatów Polskich zauważył, że zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego rezerwa oświatowa stanowi 0,5% części oświatowej subwencji ogólnej. W związku z planowanym wzrostem rezerwy, zwiększeniu powinna ulec wysokość subwencji oświatowej na 2024 r. (a formalnie w pierwszej kolejności powinien nastąpić wzrost subwencji, a później na tej podstawie rezerwy) tak aby zachowana została proporcja, o której mowa w przywołanym przepisie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Ponadto projektodawcy nie oszacowali i nie wskazali źródła finansowania zwiększonych odpraw dla nauczycieli w kolejnych latach (po roku 2024).

Z pełną treścią opinii można zapoznać się tutaj 

Pt., 26 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka