Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wrześniowy Zespół Administracji KWRiST

Wrześniowy Zespół Administracji KWRiST fotolia.pl

26 września br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli.

Posiedzenie rozpoczęło się od omówienia projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Ustalono, że do końca tygodnia pojawi się nowy projekt, który stanie na następnym Zespole albo zwołane zostanie dedykowane temu tematowi spotkanie robocze. Do projektu tego Związek Powiatów Polskich przygotował liczne uwagi, które częściowo zostały omówione podczas spotkania.

Omówiono także projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Projekt ten uzyskał opinię pozytywną Zespołu.

Kolejnym projektem jaki stanął na Zespole był projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Wyborczy i niektórych innych ustaw. Projekt obecnie jest jeszcze przed konsultacjami. Resort przesłał go wcześniej do KWRiST, aby przedyskutować go wstępnie. Do tej pory samorządy otrzymywały z sądu informacje zbiorczą, o osobach posiadających prawa wyborcze, po zaproponowanych zmianach na gminy zostanie nałożone nowe zadanie, prowadzenie rejestrów. Zdaniem samorządowców należy zabezpieczyć odpowiednią ilość środków finansowych na te zadanie. Ponadto, zgodnie z projektem spis wyborców sporządzało się będzie na dzień przed wyborami. Strona samorządowa podkreśliła obawę czy to nie jest za krótki czas na to żeby zrobić wydruk, przekazać i odbyć wszelkie procedury z tym związane.

Ostatnim tematem, z kategorii spraw różnych był wniosek ZPP o przedstawienie informacji nt. rozdysponowania tabletek zawierających jodek potasu do jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych kupiła na polecenie premiera ok. 60 mln ampułek z jodkiem potasu, na wypadek wycieku jądrowego. Rząd przygotowuje się na możliwie najgorszy scenariusz. Po zakupie rząd podjął decyzję o dystrybucji tabletek  za pośrednictwem samorządu. Główny endokrynolog kraju stwierdził, że jodek potasu powinno się podawać osobom do 60 r. ż. Trwa produkcja ulotek z zaleceniami w zakresie pobierania ampułek z jodkiem potasu. Następnym krokiem będzie dystrybucja. Przewiduje się dystrybucję ślepą.

Zdaniem samorządowców, wariant rozprowadzenia tabletek wcześniej wydaje się być lepszy z powodu wyeliminowania paniki wśród społeczeństwa. Aby jednak wyeliminować chaos, należy zmienić komunikat na stronie MSWiA, który mówi o tym, że tabletkę otrzyma każdy. Powinno się doprecyzować informację na stronie internetowej resortu, komu poleca się korzystanie z tego rodzaju profilaktyki.

Pt., 30 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek