Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Relacja z posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych KWRiST

Relacja z posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych KWRiST fotolia.pl

22 września br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych KWRiST.

Zespół pozytywnie zaopiniował:

  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek oraz 
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie adnotacji w sprawie zbiegu egzekucji oraz dokonywania doręczeń przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej pomiędzy organami egzekucyjnymi oraz pomiędzy organem egzekucyjnym a komornikiem sądowym.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur nie został zaopiniowany z uwagi na brak projektu w wersji po uzgodnieniach międzyresortowych. Ustalono, że resort wystąpi o upoważnienie jednego z Zespołów do wydania opinii wiążącej (projekt jest również przedmiotem prac Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego).

Wstępnie pozytywnie zaopiniowano projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. Ministerstwo Finansów do posiedzenia nie przekazało projektu w wersji po uzgodnieniach międzyresortowych. Z poprzednich lat niestety strona samorządowa miała negatywne doświadczenia, gdzie projekt w wersji po uzgodnieniach międzyresortowych był uzupełniony o nieakceptowalne z puntu widzenia interesów samorządów zmiany. Ustalono, że strona rządowa przekaże projekt w nowej wersji jeszcze przed posiedzeniem plenarnym tak aby Komisja Wspólna mogła wydać opinię jeszcze we wrześniu.

W sprawach różnych poruszono temat cen energii. W tej części udział wziął Paweł Pikus – Dyrektor Departamentu  Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który przedstawił planowane na poziomie krajowym i unijnym plany dotyczące docelowo zmniejszenia cen energii na giełdach energii ale też zmniejszenia zużycia przez samych odbiorców. Na pytanie przedstawiciela ZPP o zapowiedziany za pośrednictwem plan pomocy dla odbiorców wrażliwych, w tym szpitali i szkół, przedstawiciel resoru niestety nie przedstawił szczegółów jak dokładnie ten instrument miałby wyglądać. Z dyskusji można było wywnioskować, że będzie to podobny instrumenty do tego jaki na początku roku przyjęto w odniesieniu do rosnących cen gazu. Samorządy muszą zatem poczekać aż pojawi się zapowiedziany projekt zmian legislacyjnych.

Pt., 23 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel