Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

HiT w branżowych szkołach I stopnia od roku szkolnego 2022/2023

HiT w branżowych szkołach I stopnia od roku szkolnego 2022/2023 fotolia.pl

Absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych, którzy rozpoczną od 1 września 2022 r. kształcenie w klasie I branżowej szkoły I stopnia obowiązywać będzie znowelizowana podstawa programowa kształcenia ogólnego.

Fakt ten wynika z podpisanej 8 marca 2022 r. nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej. Akt został ogłoszony 16 marca br. i wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

Znowelizowana podstawa programowa kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia dla uczniów będących absolwentami ośmioletniej szkoły podstawowej będzie stosowana począwszy od roku szkolnego 2022/2023 w klasie I branżowej szkoły I stopnia, w której kształcenie rozpoczyna się z dniem 1 września 2022 r. lub z dniem 1 lutego 2023 r., a w latach następnych również w kolejnych klasach i semestrach tej szkoły.

Natomiast w latach szkolnych 2022/2023–2024/2025 w stosunku do uczniów, którzy rozpoczęli kształcenie w klasie I branżowej szkoły I stopnia jako absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej przed dniem 1 września 2022 r. zastosowanie ma podstawa programowa kształcenia ogólnego dotychczasowa. 

Zasadniczą zmianą wynikającą z rozporządzenia jest zastąpienie przedmiotu wiedza o społeczeństwie przedmiotem historia i teraźniejszość, który w myśl rozporządzenia ma być przedmiotem interdyscyplinarnym łączącym wiedzę o życiu społecznym człowieka i jego głównych instytucjach z wiedzą o najnowszych dziejach Polski i świata. Przedmiot ma umożliwić uczniom poznanie i zrozumienie najnowszych dziejów Polski i świata oraz przygotować ich do świadomego i odpowiedzialnego udziału w życiu publicznym.

Na etapie opiniowania projektu w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt przedmiotowej nowelizacji otrzymał opinię negatywną. Jednakże w zakresie merytorycznym projektu uwzględniono postulat Związku Powiatów Polskich dotyczący uzupełnienia podstawy programowej nowego przedmiotu o zagadnienia dotyczące: znaczenia wspólnoty samorządowej; treści i genezy zasady pomocniczości jako fundamentu współczesnych państw oraz zakresu działania poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo) w Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem struktury głównych kierunków wydatków budżetowych na te działania oraz źródeł ich finansowania.

Z rozporządzeniem można zapoznać się tutaj.

Czw., 17 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka