Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak pomóc dzieciom uzależnionym od technologii cyfrowych?

Jak pomóc dzieciom uzależnionym od technologii cyfrowych? fotolia.pl

Pandemia zmieniła życie milionów ludzi, w tym także dzieci i młodzieży w Polsce. Grupa ta ze względu na zamknięcie szkół i ograniczoną możliwość spotykania się z rówieśnikami, przeniosła całą swoją aktywność do sieci. To z kolei wpłynęło na wzrost liczby uzależnień od technologii cyfrowych. Obecnie, liczne grono dzieci i młodzieży nie wyobraża sobie spędzenia dnia bez sięgnięcia po smartfon czy komputer. W odpowiedzi na problem Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które wprowadzi program pilotażowy leczenia dzieci i młodzieży z uzależnień cyfrowych.

Do konsultacji publicznych trafił projekt Ministerstwa Zdrowia w sprawie pilotażowego programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Program pilotażowy leczenia nałogowego używania nowych technologii cyfrowych ma stanowić odpowiedź na potrzebę związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne.

Problem nałogowego używania nowych technologii cyfrowych jest złożonym i nowym wyzwaniem zdrowia publicznego. Korzystanie z tych narzędzi jest naturalnym elementem współczesnego życia, jednocześnie nadmierne ich używanie może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia i życia.

W Rzeczypospolitej Polskiej nie ma obecnie poradni dedykowanych leczeniu pacjentów nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Aby umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy pacjentów, niezbędne jest przeprowadzenie programu pilotażowego. Okres realizacji programu pilotażowego jest określony w § 4 projektu rozporządzenia, zgodnie z którym trwa on od dnia 1 lipca 2021 r. do dnia 30 czerwca 2023 r.

W ramach programu przewidziano następujące świadczenia: porada lub wizyta diagnostyczna, porada lub wizyta terapeutyczna, sesja psychoterapii indywidualnej, sesja psychoterapii rodzinnej, sesja psychoterapii grupowej oraz sesja psychoedukacja.

Z całością rozporządzenia można zapoznać się tutaj. 

Czw., 6 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek