Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spotkanie z MEN na temat domów wczasów dziecięcych

Spotkanie z MEN na temat domów wczasów dziecięcych fotolia.pl

27 listopada br. Ministerstwo Edukacji Narodowej zorganizowało na wniosek strony samorządowej Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST spotkanie dotyczące proponowanych zmian w funkcjonowaniu domów wczasów dziecięcych.

Tematyka projektów oraz uwagi ZPP, były już opisywane tutaj. 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ZPP, natomiast doboru pozostałych gości dokonało MEN (było to kilka osób reprezentujących organy prowadzące, dyrektorzy publicznych i niepublicznych domów wczasów dziecięcych).

Podczas dyskusji ponownie przedstawiono uwagi do projektów.

Nie można jednak ocenić na ile zgłoszone zastrzeżenia zostaną uwzględnione, ponieważ ze strony przedstawicieli MEN nie padły żadne jednoznaczne deklaracje.

Jeżeli chodzi o zaproponowaną definicję wychowanka, wyłączenia z tej definicji czy minimalną długość pobytu, MEN zdawało się być nieprzekonane do zgłaszanych argumentów i opowiadało się za koniecznością utrzymania tych propozycji.

Natomiast w kwestii terminu wejścia w życie, to odpowiadając na uwagę ZPP zgłoszoną podczas prac Zespołu Edukacji, MEN zaproponowało zmianę na koniec pierwszego kwartału 2021. Propozycja nie spotkała się z entuzjazmem obecnych na spotkaniu, czemu dano wyraz w kolejnych zastrzeżeniach. Na skutek dyskusji, przedstawiciele MEN zadeklarowali, że termin wejścia w życie rozważą jeszcze raz. 

Podczas rozmów przedstawicielka ZPP dopytywała jaki pomysł na dalsze funkcjonowanie domów wczasów dziecięcych ma MEN. Odpowiedź nie padła wprost, jednakże jak wskazali przedstawiciele MEN, domy wczasów dziecięcych będą mogły nadal prowadzić swoją działalność jak dotychczas. Jednakże środki z części oświatowej subwencji ogólnej będą przeznaczane tylko na wychowanków uczestniczących w turnusach w trakcie trwania zajęć szkolnych i tylko takich, których "zrekrutuje" sam dom wczasów dziecięcych na turnus trwający od 8 dni do 12 tygodni.

8 grudnia br. odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu, który z upoważnienia Komisji Wspólnej wyda opinię wiążącą w sprawie przedmiotowych projektów. 

Pt., 4 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka