Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wszczepienie pompy baklofenowej świadczeniem gwarantowanym

U pacjentów cierpiących na ogólną spastyczność mięśni (występuje w przebiegu takich schorzeń jak dziecięce porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, niedokrwienne lub pourazowe uszkodzenie mózgu lub rdzenia rdzenia kręgowego) jednym ze sposobów leczenia jest leczenie farmakologiczne – w szczególności baklofenem. Lek ten podawany doustnie wymaga jednak znacznych dawek i ze względu na ogólnoustrojowe działanie może prowadzić do skutków ubocznych. Alternatywnym sposobem podawania leku jest wszczepienie niewielkiej (średnicy 2-3 cm) pompy umieszczanej w powłokach brzusznych pacjenta. Pompa ta pod wpływem ciśnienia gazu wypycha zawarty w wewnętrznym zbiorniczku baklofen do silikonowego drenu prowadzącego do przestrzeni podpajęczynówkowej kanału kręgowego. Pozwala to na dokładne dobranie dawki leku działającego w odpowiednim stężeniu bezpośrednio na układ nerwowy.
Wszczepienie pompy baklofenowej nie było do tej pory świadczeniem gwarantowanym. Jednakże w dniu 19 września 2011 roku Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych wydał rekomendację nr 66/2011 w sprawie zakwalifikowania wszczepienia takiej pompy w przypadku spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne. Efektem było opracowanie odpowiedniego rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Projekt rozporządzenia został pozytywnie zaopiniowany na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w dn. 13 października br.

Czw., 13 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski