Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak zaradzić brakowi wykwalifikowanych balneologów?

W obecnym stanie prawnym wśród warunków dotyczących personelu zatrudnionego przy uzdrowiskowym leczeniu sanatoryjnym dorosłych znajduje się wymóg zatrudnienia lekarza specjalisty balneologii i medycyny fizykalnej posiadającego jednocześnie specjalizację (ewentualnie I stopnia) w dyscyplinie klinicznej tożsamej lub pokrewnej z profilem oddziału. W praktyce okazało się, że liczba osób posiadających wymagane kwalifikacje jest niedostateczna w stosunku do istniejących potrzeb.

W związku z tą sytuacją opracowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa środowiskowego łagodzący wspomniane warunki. Po wejściu w życie sygnalizowanego rozporządzenia wystarczające będzie zatrudnienie lekarza specjalisty medycyny fizykalnej i balneoklimatologii lub balneoklimatologii lub balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub balneologii i medycyny fizykalnej lub lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej, przy dodatkowym warunku by w przypadku kierunków leczniczych: choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby kobiece, choroby nerek i dróg moczowych, choroby dolnych dróg oddechowych, cukrzyca, choroba oka i przydatków oka zapewnione zostały konsultacje lekarza specjalisty w dyscyplinie klinicznej tożsamej lub pokrewnej z kierunkiem leczniczym oddziału.

Odpowiednie zmiany dotyczą również uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym oraz uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym.

Czw., 28 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski