Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wynagrodzenie minimalne na zleceniu - projekt MRPiPS

Wynagrodzenie minimalne na zleceniu - projekt MRPiPS fotolia.pl

Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych, zniesienie zróżnicowania minimalnego wynagrodzenia za pracę z uwagi na staż pracy oraz rozszerzenie kompetencji PIP - to główne usprawnienia zaproponowane przez MRPiPS w przeciwdziałaniu nadużywaniu umów cywilnoprawnych oraz wprowadzenie ochrony osób otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

Co się zmieni?

Rządowe Centrum Legislacji zamieściło na swojej stronie internetowej projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, zgodnie z którym:

  1. wprowadzenie minimalnych stawek godzinowych dla umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, zawarte z osobą fizyczną albo osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, która przyjęte zlecenie lub usługi wykonuje osobiście a przedsiębiorcą albo inną jednostką organizacyjną, przy czym przedmiotem umowy jest wykonywanie zlecenia lub świadczenie usług związanych z działalnością prowadzoną przez te podmioty. Stawka ta wynosić będzie 12 zł brutto za godzinę faktycznie wykonanej pracy. Ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, miesięcznej, tygodniowej itp.);
  2. wszyscy pracownicy, niezależnie od stażu pracy, będą mieli prawo do minimalnego wynagrodzenia w jednakowej wysokości.

PIP na straży stawek minimalnych

Konsekwencją wprowadzenia ww. zmian jest nadanie stosownych uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. PIP obejmie kontrolą przestrzeganie obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej ustalonej dla umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług.

Ponadto, Inspekcja uzyska prawo do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów dotyczących wypłacania wynagrodzenia dla osób fizycznych przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi albo dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które przyjęte zlecenia lub usługi wykonują osobiście, oraz prowadzenia ewidencji liczby godzin pracy przepracowanych przez takie osoby fizyczne. Organy PIP zostaną uprawnione do nakazania stronie umowy wypłaty wynagrodzenia w wysokości ustalonej zgodnie z ww. przepisem.

Kontroli będą przedsiębiorcy oraz inne jednostki organizacyjne, na rzecz których realizowane jest zlecenie lub świadczone są usługi, na podstawie umów, o których mowa w art. 734 i 750 Kodeksu cywilnego związanych z działalnością prowadzoną przez te podmioty.

Projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Źródło: RCL

Śr., 20 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka