Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co czeka „recydywistów” drogowych? – nowe rozporządzenie

Co czeka „recydywistów” drogowych? – nowe rozporządzenie fotolia.pl

Na najbliższych posiedzeniach Zespoły: Administracji i Bezpieczeństwa Obywateli, Społeczeństwa Informacyjnego oraz Infrastruktury KWRiST zajmą się rozpatrzeniem zmian legislacyjnych wprowadzanych projektem rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie naruszeń przepisów ruchu drogowego popełnianych przez kierowców. Rozporządzenie to ma określać sposób i liczbę punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego wynikających z ustawy o kierujących pojazdami oraz warunki i tryb przekazywania staroście informacji, o których mowa w tej  samej ustawie.

Cele rozporządzenia

Rozporządzenie ma uwzględniać konieczność dyscyplinowania kierujących pojazdami do przestrzegania przepisów ustawy (o kierujących pojazdami), zapobieganie wielokrotnemu naruszaniu przepisów ruchu drogowego oraz zapobieganie uczestnictwu w ruchu drogowym sprawców wielokrotnych naruszeń przepisów ruchu drogowego.

Drugim celem rozporządzenia jest uregulowanie podstawowych zasad funkcjonowania systemu przypisywania kierowcom punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z deklaracjami MSW z dniem 4 stycznia 2016 roku dane o kierowcach naruszających przepisy ruchu drogowego gromadzone będą w CEPIKu.

Co nowego?

Projekt rozporządzenia w części odnoszącej się do punktowania naruszeń zastąpi obowiązujące rozporządzenie MSW z 25 kwietnia 2012 roku w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Oczywiście nie obyło się bez zmian – najistotniejsza to wskazanie przypadków szczególnych, w których sumowanie punktów za dwa lub więcej naruszeń nie znajduje uzasadnienia np. jednoczesne naruszenie kilku znaków drogowych, używanie świateł zewnętrznych, naruszenie jednym czynem zakazu zatrzymania i postoju pojazdu.

Ustawa o kierujących pojazdami nakłada na administratora CEPIK obowiązek informowania starostów o zdarzeniach, które nakładają na starostów obowiązek podjęcia przez nich działań dyscyplinujących. Projekt rozporządzenia przewiduje całą procedurę owego zawiadamiania.

Pt., 30 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka